AZMİN VE UMUDUN ADI: AYSEL 10 Eylül 2012, 13:29

Binlerce kemiği yüzlerce kez kırıldı, her kırılma onu hayata karşı daha da dirençli kıldı. Cam kemik hastalığıyla tam 23 yıldır mücadele eden bedeni küçük, aklı büyük güzel gülüşlü Aysel’in örnek azminin hikayesi'ni Lütfü Bulut yazdı...
AZMİN UMUDUN ADI: AYSEL!...
Kısa bir süre ara verdiğimiz “Başarı Öyküleri “ yazı dizimizin bu bölümünde sizleri Henüz 23 yaşında olmasına rağmen Tıp dilinin  Osteogenesis İmperfek dediği , cam kemik hastalığı olarak bilinen ve ancak milyonda bir insanın kurbanı olduğu bu hastalıkla doğumundan itibaren mücadele eden Aysel Rugala’nin başarı öyküsüne, azmine  tanık etmek istiyoruz!
Onunla ilk karşılaştığımızda edindiğimiz izlenim henüz emeklemeye başlayan 2-3 yaşında bir çocuk görünümüne sahip olmasıydı. “Merhaba , Hoş geldiniz!” diyerek oturduğu yerden çok güzel bir gülümsemeyle selamlaması ilk şaşkınlığımızı da üzerimizden atmamıza vesile oldu… Aysel çok güzel gülüyordu vücüdunda yüzlerce kez kırılan binlerce kemiğinin aksine hamaddesi kemik olan dişleri tam aksine çok güzeldi.
DOKTOR : “ÇARESİ YOK, SİZ SABANCI AİLESİDE DEĞİLSİNİZ!”
Babası Hüseyin Rugala’dan aldığımız bilgiye göre Aysel Rugala 23 yaşındaydı ve doğumu itibariyle de “cam kemik” diye tabir edilen bir hastalığa maruz kalmıştı. Doğumu itibariyle sürekli ağlaması ebeveyinlerinin onu hastane ve doktor doktor gezdirmesiyle korkunç gerçeği öğrenmişlerdi… Zira doktor “Çaresi yok, bu haliyle yaşayabildiği yere kadar yaşamak zorunda, şansı varsa göğüs kafesi 18 yaşına kadar gelişim gösterirse yaşar, aksi taktirde siz Sabancı Ailesi değilsiniz!” açıklamasıyla aile evine döner. Doktor aslında tıp literatüründe yeri olmayan bir ifade kullanmıştı “Sabancı’nın parasının bile tedavi edemeyeceği bir hastalık bu” derken Baba Rugala “boşuna para harcamayın!” olarak algılamış sonradan öğrenmiş ki Sakıp Sabancı’nın tek erkek çocuğu Metin Sabancı da aynı hastalığın pençesinde ve çocukları Aysel’le kader ortağıymış!
İSYAN YERİNE KENDİNİ İBADETE VERDİ!


Aradan geçen yıllar Aysel’i almak yerine hayata yeniden kazandırdı…Sinsi hastalık doktorunun dediği gibi seyir göstermiş Aysel’in binlerce kez kırılıp-kaynayan kemiklerinie inat göğüs kafesi oluşmuş kendisi 23 yaşına gelmişti. Yaşıtları çoluk çocuk sahibiyken o isyan etmek yerine daha çok kendini maneviyata ve yaratıcısına adamış çocuk yaştan itibaren 5 vakit namaz ve oruç olmak üzere tüm ibadetlerini yerine getirmişti. Ancak kendi ifadesiyle de bir şeyler yapmalıydı okula gidemediği için okuma yazması yoktu. Halkalı Özel  Rehabilitasyon merkezinde okuma yazma ve beceri kurslarına devam etti… Kendi el becerileriyle yaptığı özel takı tasarımları için çok yakında sergi açmayı planlayacak kadar ilerlemiş durumda…Ve giydiği kıyafetlerinin bir kısmını kendisi tasarlayıp hazırlamış.
AZİZ YENİAY VE İZZET YILDIZHAN HAYRANI
Aysel Rugala yaşadığı mahalle olan İnönü’nün de bağlı olduğu Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve THM Sanatçısı İzzet Yıldızhan hayranı…Yıldızhan’ı şarkılarından Yeniay’ı ise seçim sürecinde ve Belediye Başkanlığı dönemindeki hizmetlerinden tanıyıp sevmiş. Kendisiyle İkitelli Mehmet Akif'te Özürlülere yönelik bir programda tanımış, merhabalaşmış…İlk motorlu özürlü aracını Yeniay bizzat söz vermiş ve sözünü de yerine getirmiş… Aysel’in şimdi tek arzusu çok sevdiği adeta hayranı olduğu Başkanı Aziz Yeniay ve Yıldızhan’ı bir kez görmek … Başkan Yeniay’dan bir isteği olup olmadığını sorduğumuzda ise henüz yeni okuma yazma öğrendiğinden ve açacağı kişisel sergi için bir laptop bilgisayar talebini iletmemizi istedi… Elçiye zeval olmaz…Biz haberimiz aracılığıyla bedeni küçük aklı büyük olan Aysel’in bu isteğini haberimiz vasıtasıyla sayın Yeniay ve Yıldızhan’a duyuruyoruz.

Yorum Gönder