KIRKPINAR ŞAMPİYONASINADA GÖLGE DÜŞTÜ! 12 Ağustos 2013, 14:21

Altın kemer sahibi Ali Gürbüz'de doping çıktı. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde doping skandalı!
 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz'e doping şoku.
Güreşlerden sonra alınan numuneler Köln'deki Doping Araştırma Merkezi'ne gönderildi.
Yapılan ilk tetkikler sonucu Ali Gürbüz'de doping maddesi tespit edildi.
Ancak bu karara itiraz eden Ali Gürbüz dizinden ameliyat geçirdiğini ve sonuçların bu sebebten dolayı pozitif çıkmış olabileceğini belirterek yeni bir tetkik istedi.
Köln'de yapılan 2. kontroller neticesinde doping maddesinin, Ali Gürbüz'e yapılan ameliyat ile bir ilgisi olmadığı deklare edildi.
Konu ile ilgili Türkiye Güreş Federasyonu'ndan henüz bir açıklama yapılmadı.
Doping olayının resmileşmesi ile birlikte altın kemer alınan numuleri temiz çıkan finalist İsmail Balaban'a verilecek. Ali Gürbüz'e 2 yıl spordan men cezası verilmesi bekleniyor.
AHMET TAŞÇI: "ALİ GÜRBÜZ'ÜN NUMUNELERİNDE 2 ADET YASAKLI MADDEYE RASTLANMIŞTIR"
Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Taşçı, "WADA tarafından bize yollanan rapora göre Ali Gürbüz'ün numunelerinde 2 adet yasaklı maddeye rastlanmıştır" dedi.
Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada son bir saat içinde ellerine ulaşan bilgilere göre 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üçüncü kez üst üste birinci olarak Altın Kemer'in sahibi olanAli Gürbüz'ün doping yaptığının tespit edildiğini söyledi. Dünya Dopingle Mücadele Komisyonu'ndan (WADA) kendilerine ulaştırılan raporda, Gürbüz'ün numunelerinde 2 adet yasaklı madde tespit edildiğini kaydeden Taşçı, "Çok üzücü bir olay. Biz dopingin çayırlara girmesini istemiyoruz. Kış aylarından beri sporcularımızı, güreşlere doğal bir şekilde hazırlanmaları konusunda uyarıyoruz ama belli ki bazı arkadaşlar bizi dinlememiş" diye konuştu.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve federasyon olarak bu konunun üzerinde itinayla durulduğunu anlatan Taşçı, şöyle devam etti:
"Bu illet ile bütün dünya savaşıyor. Bu ilaç belasından sporcularımızı uzak tutmak için kontrollerin titizlikle yapılması çok önemli. Ali Gürbüz, hem son Kırkpınar birinciliğini hem de Altın Kemer'ini kaybedecek ancak önceki iki birinciliğine dokunulmayacak. 652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin birinciliği ise İsmail Balaban'ın olacak."
Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde numune veren sporculardan dopingli çıkanları daha önce açıkladıklarını dile getiren Taşçı, "Numune verenlerden sadece iki tanesinin sonuçları elimize ulaşmadı ancak bu, dopingli oldukları anlamına gelmiyor. Numuneler temiz çıktığında da rapor gönderilmeyebiliyor" diyerek sözlerini tamamladı.
ALTIN KEMERİ GERİ ALINACAK
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde son üç yılın başpehlivanı olan Ali Gürbüz'ün altın kemeri geri alınacak.
Dünyada olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonu yağlı güreşlerde doping şoku yaşanıyor
2011-2012 ve 2013 yılında Kırkpınar er meydanında üst başpehlivan olan Ali Gürbüz, Ahmet Taşçı'dan sonra altın kemerin sahibi olan ilk başpehlivan oldu.
Ancak Gürbüz'ün sevinci uzun sürmedi. Kırkpınar'ın hemen ardından alınan doping numunelerinin sonuçları belli oldu. Buna göre başpehlivan Gürbüz'ün numunelerinde doping maddesi tespit edildi.Buna göre altın kemeri geri alınacak başpehlivanın iki yıl güreşlerden men edilmesi gündemde.
Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Komitesi Başkanı Ahmet Taşçı'dan bilgiyi telefonla alan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, şu anda ciddi bir şok içerisinde olduğunu söyledi.
Biraz evvel Ahmet Taşçı ile yaptığı görüşmede Ali Gürbüz'ün numunelerinde dopingli çıktığı bilgisini aldığını ifade eden Sedefçi, "Ali Gürbüz kardeşimiz, çok yiğit bir pehlivan, çok güzel güreş yaptı bu yıl ve önceki yıllarda. Ama maalesef numunesinde de doping çıkması beni şoka soktu şu anda. Keşke olmasaydı, er meydanında bunların olmasının hiç doğru karşılanmadığını, geleneklerimize, örflerimize ve adetlerimize yakışmadığını söylemek istiyorum." dedi.
Bu şartlar altında Edirne Belediyesi olarak Ali Gürbüz'ün birinciliğini iptal etmeleri gerektiğini vurgulayan Sedefçi, "Biliyorsunuz Ali Gürbüz altın kemeri almıştı. Altın kemeri geri almamız gerekiyor. Ve bu şartlar altında ikinci olan ikinci olan pehlivan birinci olacak. Üçüncü olanlar ikinci olacak şeklinde bir düzenleme yapacağız. İnşallah bu son olsun. Türkiye halkının ve güreşinin her gün daha ileri gitmesini istiyoruz. Ama dopingsizce, yiğitçe, mertçe, delikanlıca güreşler istiyoruz." diye konuştu.
Üzüntüsünü "Keşke bunlar yaşanmasaydı" şeklinde dile getiren Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Para ödülü ve altın kemer geri alınacak. Alttaki ikinci pehlivanı birinci ilan edeceğiz. Para ödülünü ona vereceğiz. Belediyenin para ödülü olarak bir artısı olmayacak. Ödüller bir alttakine verilmiş olacak. Ama altın kemer yeniden Edirne belediyesinde doping nedeniyle kalmış olacak. Ali Gürbüz'ün hak etmediği altın kemeri alma durumu söz konusu olmayacak." şeklinde konuştu.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları