BU BİZİM SEÇİMİMİZ: İYGAD'IN DEVELİ'YE İHTİYACI VAR! 08 Şubat 2013, 16:38

İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği’nin (İYGAD) 10 Şubat’ta yapılacak olan olağanüstü kongre arifesin de seçimin en güçlü adayı olan Umut Veli Develi Avcılar Sosyal Tesislerinde verdiği kahvaltılı toplantı adeta seçimin sonucunun da bir göstergesi gibiydi…
HABER: Selvi Sarıtaç & Filiz Demir & Tuğba Yılmaz

Olağanüstü kongre kararı alınan İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği'nde (İYGAD) seçim yarışı tüm hızıyla sürerken aynı zamanda YAŞAM Medya Gurubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kent Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni de olan Develi’ye projelerini anlattığı meslektaşlarından tam destek geldi.
Develi bugünkü toplantı öncesi, derneğin üye yapılanmasının olduğu Avcılar, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Çatalca, Esenyurt, Silivri, Bağcılar, Güngören, Küçükçekmece'de günlerce yaptığı ziyaretlerde İYGAD üyesi meslektaşlarıyla bir araya gelip,  adaylığını ve projelerini anlattığını vurgulayarak başladığı konuşmasında dernek üyesi 80 gazeteci arkadaşı yoğun yağmurlu havaya rağmen oradaydı.

İYGAD’I BİREYLER DEĞİL ORTAK AKIL YÖNETECEK!

Tüm ilçelerdeki üye gazetecilerin büyük çoğunluğunun desteğini alan Develi bugüne kadar dernek yönetiminde bulunmuş, dernek çalışmalarına katkı sunan tüm üyelere teşekkür ederek; "10 Şubat'ta yapılacak olağanüstü kongre sürecinin birbirimizi kırmadan, dökmeden, mesleğimize yakışır bir biçimde tamamlanmasını temenni ediyorum. Aday olan veya olacak olan tüm arkadaşlarıma da başarılar diliyorum.

İYGAD’I PAZARLIK MALZEMESİ ETMEYECEĞİZ!

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada İYGAD başkanlığı benim için bir pazarlık malzemesi değildir, olmayacaktır. Kimin neyi eksik yaptığından öte, benim daha fazlasının yapılabilmesi için katkımın ne olacağını sorgulayacak bir yapıyı oluşturacağız. Şahsım adına net bir dille söyleyebilirim ki, daha önceki kongre süreçlerinde olduğu gibi tavrım ortak akıl ve tavır ortaya koyabilmek adına olacaktır. Ortak aklı egemen kılarsak İYGAD kazanır. Ama oylarımızı yönetim üyeliğine, hemşeriliğe tahvil edersek o zaman da gruplar kazanır ama kaybeden İYGAD olur" dedi.

DEVELİ: SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜNÜN MUHATAB OLMAK İÇİN ADAY OLDUM!

Yönetime neden talip olduğunu da şu şekilde sıralayan Develi; "Ben sadece İYGAD başkanlığına değil, ortak akılla oluşacak yönetim kuruluyla birlikte İYGAD'ı yönetmeye talibim. Yönetime girsin yada girmesin bütün arkadaşlarımın düşüncelerini önemseyeceğiz. İYGAD meslektaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenen bir çözüm merci haline gelecek.MESLEKİ DEĞERLER ÖNE ÇIKACAK!

Bireysel ilişkiler ve arzularla yönetilen bir dernek olmaktan öteye, her üyenin temel sorumluluğu İYGAD ilkelerini her üyenin temel ilkeleri haline getiren, derneğimizi tüm İstanbul'la buluşturan, İYGAD'ı sosyal, kültürel ve dayanışma derneği olmaktan öte, mesleki değerlerin öne çıktığı, mensubu olan yerel gazetecilerin sorunlarına çözüm önerileri getiren ve çözüm yolları üreten bir meslek örgütü haline dönüştüren bir yönetim olacağız. Her üyemiz benim için çok önemlidir. Çünkü aslolan önce insandır. Bu nedenle her şeyden önce insan olan üyelerimizin çoğu yerde hakir görülmelerinin önüne geçecek, yerel medyanın önemsendiği, değer gördüğü, mesleki ilklerin benimsendiği bir yapıyı oluşturmak temel hedefimiz olacak."
Dernek merkezi olarak kullanılan ofis ile ilgili de konuşan Develi, "Bu konuyla ilgili tartışmalara artık bir son nokta koyacağız. Halen kullanılmakta olan ofisin hukuki durumunun ne olduğunu net olarak bilemiyoruz. Dernek yerinin tahsisli olup olmadığı belli değil. Bunun hukuki altyapısına bakacağız. Ve konuyu yönetim kurulumuz ile birlikte değerlendireceğiz" dedi. İYGAD'TA AİDİYET DUYGUSU YOK OLMUŞ!

 Develi, İYGAD'ın artık yeni bir döneme girmesi gerektiğini ve kongrenin bu noktada büyük bir adım olduğunu belirterek, "Yaklaşık 15 gündür derneğe üye birçok gazeteci arkadaşımla yüzyüze; bazılarıyla da telefonla yada sosyal medya aracılığıyla görüşme yaptım. Derneğin hazirun cetvelinde ismi bulunan yaklaşık 40 kişiyle ilgili hiçbir iletişim bilgisi olmadığı için de görüşme şanşım olmadı. Bu görüşmelerin sonunda şunu gördüm ki derneğe aidiyet duygusu tamamiyle yok olmuş. Bunun dışında üyeler arasında yani biz gazeteciler arasında kırgınlık, küskünlükler had safhaya gelmiş. Bu sebepten benim öncelikli hedefim bu sıkıntıyı sona erdirmek olacak. Bunları tedavi etmenin, iyileştirmenin, arabuluculuk yapmanın zamanı geldi" diye konuştu. Develi, "Gazetelerinde, internet sitelerinde, sosyal medyadaki hesaplarında desteğini açıklayan, adaylık haberlerimi yayınlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diyerek sözlerini bitirdi.AYAK OYUNLARINA İTİBAR ETMİYORUZ!


Seçim kampanyası sürecinde kendisiyle ilgili çıkarılan dedikodulara da itibar etmediğini belirterek, "Bunlar ufak ayak oyunları. Bunları umursamadan yolumuzda yürümeye devam ediyoruz" diyen Umut Veli Develi, "Bu seçim sürecinde grupçuluk, hemşehricilik, siyasi birliktelik gibi olguların içinde olmayıp; sadece mesleğini ve İYGAD'ın geleceğini düşünün tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum"
 

Yorum Gönder