SİZİ İSTEMİYORUZ DEFOLUN! 26 Mayıs 2012, 15:46

Camilere yapılan saldırılarda nazi sembolleri kullanılarak nasıl bir mesaj verilmek isteniyor?
Avrupa'da gittikçe artan ırkçılık rüzgarları Müslüman azınlıkları tehdit etmeye devam ediyor. Düzenli aralıklarla İngiltere, Almanya ve Fransa'da camilere yöneltilen vandalist hareketlere son aylarda ilginç bir motif eklendi o da, bu saldırılar da "nazi sembolleri" kullanmak.

Geçtiğimiz hafta içinde hem İsviçre'nin Strasbourg, Fransa'nın Tarascon ve Draguignan, hem de İngiltere'nin Wakefield kentlerinde camilere saldırılar düzenlendi. Camilere yazılan sloganlar özeti "İslam'ın yayılmasına geçit vermeyeceğiz, sizi burada istemiyoruz, ülkemizden defolun!"

Bütün bu saldırların temel amacı cami cemaatlerini korkutup maddi zarar vermek ancak bunun ötesinden örgütlü bir hareket olduğu saldırıların tarzından belli oluyor.

Zira Fransa'da benzer saldırılar geçen sene de meydana gelmiş, polisin kendi yaptıkları basın açıklamasına göre, "ısrarlı" takibine rağmen failler yakalanamamıştı.

Saldırıların temel motifinin son zamanlarda "nazi" eksenli olması dikkat çekiyor.

Almanya ve güney Avrupa kentlerinin dışında Fransa, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerde cami duvarlarına ve kapılarına, ve cami yakınlarındaki Müslüman mezar taşlarına gamalı haç çizip, "İslam aleyhinde sloganlar yazılmasının" aynı tarihlere denk getirilmesi hareketlerin örgütlü olduğunun göstergesi.

Ancak asıl ilginç olanın kendi tarihlerinde de, asla böyle bir neo-nazi akım olmadığı halde, Avrupalı ırkçı gençlerin nazi sembollerine yeni bir kurtarıcı gibi yapışmaları endişe verici bir gelişme olarak kaydediliyor.

Bu tarz saldırıların ardından ülkelerin güvenlik birimleri saldırları kınıyor, yaşanan bazı göz altı durumlarında saldırıların failleri olarak ekseriyetle, "uzunca bir süredir işsiz olduğu tespit edilen gençler" olduğu kayıtlara geçiyor.

Üstelik geçmişlerinde en çok nazi zihniyeti altında ezilmiş Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin gençlerinin tekrar nazi sembollerinden medet umması çözelmesi gereken sosyolojik bir vaka olarak duruyor.

Gamalı haç motifi kullanarak, Avrupa'daki bazı aşırı-sağ hareketlere yeni bir kimlik kazandırıp, İslam karşıtlığını Avrupa'nın temel sorunu haline getirmek hedefleniyor olabilir.

Barış Tarımcıoğlu/Rotahaber
Anahtar Kelimeler
sizi istemiyoruz defolun

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları