Bu haber 6391 kez okundu.

İŞTE CHP'DE KESİNLEŞEN ADAYLAR!
Yerel seçimlere katılacak olan belediye başkan adaylarının belirlenmesi çalışmaları sürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki komisyon çalışmaları dün gece geç saatlere dek sürdü. 

KILIÇDAROĞLU VE EKİBİERKENDEN TOPLANTI YAPTI
CHP'nin belediye başkan adaylarının bir bölümü bugün yapılan MYK ve yapılacak olan Parti Meclisi toplantısının ardından belli olacak. Kemal Kılıçdaroğlu ve Aday Belirleme Komisyonu'nun beş üyesi, dün gece geç saatlere dek genel merkezde çalıştı. Tüm bölgeleri masaya yatıran Adayları Belirleme Komisyonu üyeleri, çalışmalar hakkında Kılıçdaroğlu'na bilgi verdi.
Edindiğimiz bilgiye göre, toplantıda İstanbul ve İzmir'in tüm ilçe belediye başkan adayları da masaya yatırıldı. Kılıçdaroğlu, komisyon üyelerinden başkan adaylarının durumunu gösteren anket çalışmalarını da aldı.
Öte yandan, dün gece yaklaşık dört saat süren toplantının ardından, komisyon çalışmalarına ara verdi. Komisyon üyeleri bu sabah ise 08.30'da başlayan MYK çalışmasına katıldı. MYK'nın tüm üyelerinin katıldığı toplantıda, adayların durumu masaya yatırıldı. Edindiğimiz bilgiye göre, bugün İstanbul'daki 23 ilçenin belediye başkan adayı ile İzmir'in dört belediye başkan adayı açıklanacak. Diğer adayların ise şubat ayının ilk haftasında belli olması bekleniyor.
20 İL MASAYA YATIRILDI
İstanbul, İzmir ve Ankara dahil 746 belediye başkan adayını belirleyen CHP’de bugünde Adana, Edirne, Hakkâri, Mardin, Sakarya, Tekirdağ, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Zonguldak’ın da aralarında bulunduğu 20 il ile İstanbul’un 26 ilçesinin belediye başkan adayının belirlenmesi bekleniyor. CHP’nin İstanbul’da iktidarda bulunduğu 13 ilçedeki başkan adayı ise şubat ayında yapılacak PM toplantısında netleşecek. Bugün yapılacak MYK ve Parti Meclisi toplantıları nedeniyle CHP Genel Merkezi’ne ziyaretçi girişi yasaklandı.
ERBAKAN İSMİ CHP'DE ADAY!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını Mustafa Sarıgül ile kazanmayı hedefleyen CHP, ilçe belediye başkanı sayısını da iki katına çıkarmak istiyor. Bu nedenle İstanbul’da aday düğümünü çözmek iteyen CHP yönetimi önce 17 ilçede eğilim yoklaması yaptı. Yoklamada ilk üçe girenlerin isim ve aldıkları oylar genel merkeze gönderildi. Sonuçlar genel merkezde bir komisyon tarafından değerlendirmeye alındı. CHP Parti Meclisi toplantısı öncesi eğilim yoklamasında birinci çıkan bazı isimlerin, aday gösterilmeyeceği iddiasının İstanbul örgütünde sıkıntı yarattığı dile getiriliyor. Fatih’de eğilim yoklamasında en çok oyu alan İlhan Dabakoğlu’nun yerine eğilim yoklamasına katılmayan ve Mustafa Sarıgül’ün isteği ile CHP’ye katıldığı belirtilen eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan’ın aday gösterileceği iddia edilirken, Başakşehir’de en çok oyu alan Özgür Karabat’ın yerine eski Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın, Küçükçekmece’de de eğilim yoklamasından ikinci olan Gökhan Gümüşdağ, Üsküdar’da eğilim yoklamasından birinci çıkan İrfan Karacan’ın yerine ise üçüncü olan Ahmet Kılıç’ın aday gösterileceği belirtiliyor. Beykoz’a Hızır Yılmaz, Tuzla’ya Cemil Ekşi, Beylikdüzü’ne Ekrem İmamoğlu, Esenyurt’a Gürbüz Çapan, Çekmeköy’ye Hüseyin Avni Sipahi, Bayrampaşa’ya Zahit Gürdal, Bahçelievler’e Abdullah Durukan, Eyüp’e Ferzan Özer, Pendik’e Tuncer Özyavuz, Sancaktepe’ye Hakkı Sağlam ya da Özgen Nama’nın aday gösterileceği konuşuluyor. Gezi eylemlerinin simgesi Beyoğlu’na Gülseren Onanç ya da Aylin Kotil’den birinin aday gösterilmesi beklenirken, Zeytinburnu’na Mustafa Fazlıoğlu, CHP’nin oy oranın düşük olduğu Şile’de Aras Aslan, Ümraniye’de Sacit Eyüpoğlu’nun aday gösterileceği iddia ediliyor.

MECLİS ÜYELERİDE SANDIKTA BELİRLENECEK!
25 Ocak’ta ise CHP’nin belediye başkanlığını elinde bulundurduğu 12 ilçede meclis üyelikleri için sandık kurulacak. Fermuar sistemi adı verilen sistemle yapılacak önseçimde 1 , 3 , 5 , 7, 9 gibi tek sayılar genel merkeze kontenjan olarak ayrıldı. Yapılacak oylamada oy oranına göre sıralama yapılıp genel merkeze gönderilecek.
CHP’nin İstanbul’da iktidarda olduğu Ataşehir, Adalar, Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Beşiktaş , Maltepe, Kartal, Sarıyer, Çatalca, Silivri ve Avcılar’ın belediye başkan adayları da şubat ayının ilk haftasında yapacağı toplantıda belirlenecek. CHP kulislerinde mevcut belediye başkanlarının Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece hariç büyük oranda değiştirileceği dile getiriliyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun özellikle İstanbul’da seçimi kazanabilecekleri bazı ilçelere kadın aday konusunda talimat verdiği iddia ediliyor.

GÜRSEL TEKİN: ADAY DEĞİLİM!
Kulislerde Kadıköy Belediye Başkanı adaylığı için CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in adı geçiyordu. Telefonla ulaştığımız Tekin, aday olmadığını söyledi. Tekin’in aday olmaması durumunda Kadıköy’e Kemal Derviş’in danışmanı Oya Ünlü Kızıl’ın aday gösterilebileceği iddia ediliyor. Beşiktaş’a eski İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in adı geçerken, Kartal’da mevcut başkan Altınok Öz’ün aday gösterilmemesi durumunda eski bakanlardan Mustafa Kul’un aday gösterileceği belirtiliyor. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yakınlığı ile bilinen Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin hakkında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kesin karar vermediği öne sürülürken, partinin AK Parti ’nin adayı olması beklenen Prof.Dr. Edibe Sözen’in karşısına kadın adayla çıkabileceği de dillendiriliyor. Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasından sonra kavgalı olduğu Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in değişmesine kesin gözüyle bakılıyor. Geçen hafta Bakırköy’de ziyaretler yapan Sarıgül’ün belediyeye uğramadığı, Erzen’in de Sarıgül’ün mitingine gitmediği belirtiliyor.

HAYRİ İNÖNÜ ŞİŞLİ'YE
Adayı ençok merak edilen ilçelerden biri de CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Sarıgül’den boşalacak Şişli oldu. Parti yönetiminin Şişili Belediye Başkan adayı olarak Sarıgül’ün önerdiği İsmet İnönü’nün torunu Hayri İnönü’yü aday göstereceği belirtiliyor. İnönü’nün adaylığının şubat ayında açıklanacağı öğrenildi.

1395 ADAY SEÇİLECEK!

Yerel seçimlerde toplam 1395 belediye başkanı seçilecek. Seçmenler 30 Mart 2014 günü 30 büyükşehir, 519 büyükşehir ilçe belediyesi, 51 il, 400 ilçe ve 395 belde belediye başkanı için oy kullanacak.


NOT: Aday Belirleme Komisyonu'nda birçok isim gündeme geldi. Bazı isimlere yönelik eğilimlerin olduğu görüldü. Ancak, bunların hiç biri netleşmediği için, kesin olmayan bilgileri sizinle paylaşmıyoruz. 

CHP MYK'da il ve ilçe belediye başkan adaylarının isimleri netleşmeye başladı.

CHP MYK'da il ve ilçe belediye başkan adaylarının isimleri netleşmeye başladı. Gerçek Gündem'in edindiği bilgiye göre, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için Yıldıray Arıkan'ın ismi ön plana çıktı. Çukurova Belediye Başkanı Arıkan'ın yerine ise Soner Çetin'in kaydırılması gündeme geldi. Soner Çetin'in Çukorova Belediye Başkan Adayı yapılması için görüş alışverişinde bulunuldu.

CHP MYK'da Uşak Belediye Başkan Adaylığı için ise Ali Erdoğan önerildi. MHP'den istifa eden Ali Erdoğan'ın adaylığına da kesin gözüyle bakılıyor.

M
asaya yatırılan ve neredeyse netleşen ilçeler arasında İskenderun ile Arsus'ta da var. Arsus'ta Nazım Çulha, İskenderun'da ise Yusuf Civelek isimleri üzerinde uzlaşıldı.

MYK'dan sızan ve kesin olmayan, bazı belediye başkan adayları ise şunlar:


İstanbul Kağıthane
- Serdar Kurşun
İstanbul Bahçelievler - Saffet Bulut (Genel merkezin isteği üzerine aday yapıldı)
İstanbul Fatih - Sabri Erbakan
İstanbul Tuzla - Cemil Ekşi
İstanbul Zeytinburnu - Mustafa Fazlıoğlu
Adana Yüreğir - Orhan Bayram
İstanbul Başakşehir - Özgür Karabat
İzmir Bergama - Mehmet Gönenç
Mersin Akdeniz - Necdet Tamamoğulları
İstanbul Fatih - Sabri Erbakan
İzmir Torbalı - Ufuk Yörük
İstanbul Beykoz - Hızır Yılmaz
İstanbul Beylikdüzü - Ekrem İmamoğlu
İzmir Gaziemir - Sema Pekdaş
İstanbul Eyüp - Hüseyin Çelebioğlu
İstanbul Gaziosmanpaşa - Selahattin Meriç
İstanbul Güngören - Ahmet Güzel
İstanbul Esenyurt:
Dr Gürbüz Çapan
İstanbul Bayrampaşa - Bahri Sipahi
İstanbul Sancaktepe - Özgen Nama
İstanbul Ümraniye - Sacit Eyüpoğlu
Mersin Toroslar - Şefik Zengin
İstanbul Pendik - Tuncer Özyavuz
İstanbul Bağcılar - Muhammet Çakmak

İstanbul Sancaktepe-  Özgen Nama
İstanbul Şile - Aras Aslan

İstanbul Sultangazi - İsa Evsal Yucak
Mersin Mezitli - Neşet Tarhan
İzmir Güzelbahçe - Mustafa İnce
İzmir Foça - Gökhan Demirağ
İstanbul Çekmeköy - Hüseyin Avni Sipahi
Kırşehir - Deniz Akpınar
İstanbul Arnavutköy - Ruhi Tuncel
İstanbul Sultanbeyli - Mustafa Çakmak
İSTANBUL'UN BAZI İLÇELERİ ŞUBAT'TA NETLEŞECEK!

CHP MYK'nın il ve ilçe belediye başkan adaylarını belirlemek için yaptığı toplantı saat 12.45'te sona erdi. MYK üyelerinin katıldığı toplantıda, bazı il ve ilçe belediye başkan adayları belirlendi. Toplantıda, CHP'nin yönettiği Maltepe, Çatalca, Konak, Çankaya, Ataşehir, Konak, Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy gibi ilçelerin adaylarının belirlenmediği öğrenildi. Bu ilçelerin adaylarının şubat ayında açıklanacağı belirtildi.
Öte yandan, MYK'da İstanbul'un 23 ilçesinin belediye başkan adayları da netleşti. Bazı ilçelerde eğilim yoklamasından birinci çıkanlar, bazı ilçelerde ise farklı isimler aday yapıldı. Belediye başkan adaylarının isimleri PM'de onaylandıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz...
MYK
da ayrıca Küçükçekmece, Beyoğlu ve Tuzla Üsküdar Adayları sert tartışmalara neden oldu.

SON DAKİKA...BAHÇELİEVLER İLÇESİ PARTİLİLERCE İŞGAZL EDİLDİ...


YENİ İSİMLER GELMEYE DEVAM EDİYOR HABERTEMPO'YU SIK SIK ZİYARET ETMEYİ UNUTMAYIN!...


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.
Misafir Avatar
Hikmet 2 yıl önce

tuzla atadıkları cemil ekşi şu yolsuzluktan yargılanan, ilçesinde kadın gazeteciyi darp etmekten ceza alan geçen seçimi kaybeden adam değil mi? yazık valla çok yazık chpye

Misafir Avatar
vatandaş 2 yıl önce

seçim günü geldi çattı, hala aday açıklanacak, adaylar ne zaman çalışacak kii iiiiii