Sevmek mümkündür. İyi, tatlı, güzel, kafanıza yatkın, gönlünüze uygun, sizi seven insanları sevmek kolaydır. Peki ya kolay olmayanları?
 
Sizi sevmediği, sizden hazzetmediği apaçık belli olan, size karşı hiç de kibar, iyi niyetli olmayan, kaba saba, sevimsiz, itici birini sevmek kolay mıdır? Karakteri, kişiliği, fikirleri, inançları size taban tabana zıt, tavrı, tarzı, her hali size yabancı, düşman ve batan, hasta ruhlu biri. Öyle birini sevebilir misiniz? Ben sevmem! Sevemem! O insana karşı kalbimde sevgi duymam. Duyamam!
 
Erdemli olmak mümkündür. Temiz, namuslu, dürüst, saygılı, kibar, olgun, zarif, oyunu kurallarına göre oynayan insanlara karşı erdemli olmak kolaydır. Peki ya öyle olmayanlara?
 
Dibine kadar kire, karanlığa batmış, namussuz, vicdansız, arsız, yalancı, dolandırıcı, adi, şerefsiz, alçak ve hain birine karşı erdemli olmak kolay mıdır? Gözünüzün içine baka baka size yalan söyleyen, kuş kadar aklıyla sizi kandırmaya çalışan, canınızı yakmak, size zarar vermek için elinden geleni ardına koymayan, işinizi, ekmeğinizi, yuvanızı, mutluluğunuzu, size ait şeyleri sizden çalmaya ve sizi saf dışı bırakmaya çalışan, bunun içinde her yolu mubah sayan biri. Öyle birine karşı erdemli olabilir misiniz? Ben olmam! Olamam!
 
Hoşgörülü davranmak mümkündür. Masum, saf, güzel, nazik, iyi niyetli, uzlaşmacı, zayıf insanlara karşı hoşgörülü davranmak kolaydır. Peki ya öyle olmayanlara?
 
Şeytana pabucunu ters giydiren, cin olmadan adam çarpan, cahil cüretiyle size sataşıp saldıran, dininiz, diliniz, renginiz, etnik kökeniniz, cinsiyetiniz, fikir ve inançlarınız nedeniyle size ayrımcılık yapıp,  sizi ötekileştiren, art niyetli birine karşı hoşgörülü davranmak kolay mıdır? Durduk yerde bir kaşık suda fırtınalar kopartıp, suyu bulandıran, ne kadar uzlaşmacı olursanız olun, kazan kaybet mantığıyla üstünüze üstünüze gelen, sizi ezip geçmeye, yok etmeye çalışan biri. Öyle birine karşı hoşgörülü davranabilir misiniz? Ben davranmam! Davranamam!
 
Affetmek mümkünüdür. Basit bir hata yapan ve mahcup, utangaç, samimi bir şekilde size gelip özür dileyen insanları affetmek kolaydır. Peki ya öyle olmayanları?
 
Yaptığı yenilir, yutulur, sineye çekilip, unutulur, sindirilir bir şey olmayan, canınızı fena halde yakmış, onurunuzu, gururunuzu rencide etmiş, ekmeğinizde, aşınızda, canınızda, malınızda, ırzınızda, sevdiğinizde gözü olan, sizde onulmaz yara açmış birine karşı affedici olmak kolay mıdır? Hatasından hiçbir şekilde ders almamış, sizden özür dilemeyen, özrü kabahatinden büyük, zeytinyağı gibi üste çıkan, tüm iyi niyetinize rağmen hala size diş bileyen, fitne fesat, haset, ciğeri beş para etmeyen biri. Öyle birine karşı bağışlayıcı olabilir, onu affedebilir misiniz? Ben affetmem! Affedemem!
 
Güvenmen mümkündür. Daha önce hiçgüveninizi sarsmamış, söylediği ile yaptığı arasında çelişki olmayan, özü sözü, teorisi ve pratiği bir, eli yüzü, kalbi temiz insanlara güvenmek kolaydır. Peki ya öyle olmayanlara?
 
Gözü ayrı kaşı ayrı oynayan, dün söylediğini bugün inkar eden, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyip haksızlık karşısında susan, dedikoducu, yalancı, riyakar, hırsız, uğursuz, sadist, sapkın, hasta ruhlu birine güvenebilir misiniz? Karnında kırk tilki dolaştırıp kırkının da kuyruklarını birbirine değdirmeyen, çaldığı minareye kılıf diken, insanları sırtından bıçaklayan, başı sıkıştığı an sizi yarı yolda bırakan, kendi kişisel çıkarları için gözünü kırpmadan adam satan, sürekli aynı hataları yapmakta ısrarlı, pişkin, sorumsuz, adaletsiz, tekin olmayan biri. Öyle birine güvenebilir misiniz? Ben güvenmem! Güvenemem!
 
Derler ki, evrende hiçbir şey tesadüf değildir ve karşımıza çıkan herkes bize bir şeyler öğretmek için Allah tarafından özellikle bize gönderilmiştir. Doğrudur, insan böyle tekâmül eder. İyi, güzel, hoş, lakin ben her dersi de her öğretmeni de sevmem! Kendisini sevmediğim öğretmenin dersine girmek bile istemem.
 
Gel, ne olursan ol yine gel! demiş Mevlana. Sizi bilmem ama Mevlana değilim ben, herkesi sevemem! Sevilecek adam var, sevilmeyecek adam var. Eğer sende yukarıdaki gibi biriysen gelme, seni istemem! Gelme, seni sevemem! Bana göre sevilecek adam da, kadın da değilsin sen! 
 
Nesrin Demirci
 
facebook : http://www.facebook.com/asweatdream
twitter    : https://twitter.com/#!/Nesrin_Demirci
google+   : https://plus.google.com/112322575025594627287
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.