Tam 91 yıldır aynı yastığa baş koyuyorlar 15 Şubat 2012, 00:19

Türkiye'nin en uzun evli çifti olma özelliğini taşıyan Hüseyin Akıncı ile eşi Şefika Akıncı, 91 yıldır aynı yastığa baş koyuyor.
Yaşlarının ilerlemesi ile birlikte bakıma muhtaç hale gelen Akıncı çifti, kendilerine Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın söz verdiği yaşlı aylığını istiyor. 
Serik ilçesine bağlı Abdurrahmanlar köyünde yaşayan ve Türkiye'nin en uzun evli kalan çifti olma özelliğini taşıyan Akıncı çifti, müstakil evlerinde yaşamlarına devam ediyor. 107 yaşındaki Şefika Akıncı, 112 yaşındaki Hüseyin Akıncı ile 91 yıl önce görücü usulü ile evlendiğini anlatırken, mutluluğun sırrının 'sevgi ve hoşgörü' olduğunu söyledi. 


BİRLİKTE YAŞLANDILAR 

Beş çocuk, 10 torun sahibi olan Şefika Akıncı, 91 yıldır mutlu bir evlilik ve yaşam sürdürdüklerini belirterek yaşlı olmaları nedeniyle yardıma muhtaç olmaktan yakındı. 16 yaşında evlendiğini anlatan Şefika Akıncı, şöyle konuştu: "Çok mutlu bir evliliğimiz var ve birlikte yaşlandık. Bugünlerde birbirimize düşe kalka yardım ediyoruz. Çocuklarımız elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyor ama bir yere kadar. Bakımımız iyice zorlaştı artık. Artık bir an önce ölmek istiyoruz. Diğer taraftan Allah'ın bizi böyle imtihan ettiğini düşünüyoruz. Yine de çok şükür" 


YAŞLI AYLIĞI İSTİYORLAR 

2007 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Şefika Akıncı, kendilerine yaşlı aylığı bağlanmamasından yakındı. Şefika Akıncı, konuşmasında, "Başbakan yanımıza geldi. Halimizi, hatırımızı sordu. 'Ne istiyorsunuz, ne ihtiyacınız var. Size yaşlı aylığı bağlayalım' dedi. Ama aradan kaç yıl geçti aylığımız gelmedi. Bir yaşlı aylığı istiyoruz. Yaşlandık artık hastayız. Düşe kalka zor yürüyoruz. Giysilerimiz kirleniyor, yemeğimiz olmuyor. Komşularımız geliyor, yardım ediyor. O yaşlı aylığı ile bize bir bakıcı tutulabilir" dedi. 


EŞİNE DESTEK OLDU 

Geçen gün düştüğünü ve alnından yaralandığını söyleyen 112 yaşındaki Hüseyin Akıncı ise, "91 senedir birbirimizi hiç üzmedik. Artık yaşlandık bu yıla geldik. Kimseye muhtaç olmak istemezdik. Yaşlı aylığını istiyoruz. O parayla kendimize bir bakıcı tutabiliriz" diye konuştu. 

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları