MÜSÜM GÜRSES'İ ÖLDÜ SANIP MORGA KALDIRDILAR VE! 01 Mart 2013, 13:38

Müslüm Gürses öldü sanılıp morga konuldu ancak bacakları hareket edince...
Ünlü sanatçı Müslüm Gürses 'in hastanede yaşam savaşı verdiği bu günler, yıllar önce yaşadığı bir olayı akıllara getirdi. Müslüm Gürses,1978'te Tarsus'tan Adana'ya giderken ağır bir trafik kazası geçirdi. Kazada Gürses'in, şoförle birlikte öldüğü sanıldı ve ünlü sanatçı Adana'da morga konuldu. Ancak morg görevlisi Gürses'in bacaklarının kıpırdadığını görünce Gürses'in yaşadığını anlayıp dışarı çıkardı. Bir dizi ameliyat geçiren Gürses'in beynine plaka takıldı, koku alma duyusunu neredeyse tamamıyla yitiren Gürses'in işitme duyusu da ciddi biçimde zarar gördü. Ancak yıllardır kafasına alacağı en ufak darbede kör kalma hatta ölüm korkusuyla yaşayan, hiç dinmeyen baş ağrılarıyla mücadele eden Gürses bütün bu zorlukları aşıp Türkiye'nin en ünlü ses sanatçılarından biri oldu.

MÜSLÜM GÜRSES'İN SAĞLIĞINDA SON DURUM:
Beyin ölümü gerçekleşmedi ama her an kaybedebiliriz!

Müslüm Gürses’in doktoru Memorial Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Deniz Şener ''Tedavisi yoğun bakım şartlarında devam ediyor. Durumu iyi değil, hayati riski fazla. Kaybedebiliriz, ancak şu anda makineye bağlı olarak hayatı devam ediyor. Beyin ölümü gerçekleşmiş değil'' açıklamasını yaptı.

Geçirdiği by-pass ameliyatının ardından yoğun bakıma alınan Müslüm Gürses, yaklaşık 3 aydır yoğun bakımda tutuluyor.

MÜSLÜM GÜRSES KİMDİR?

Arabesk müziğin güçlü seslerinden olan ve daha çok 'Müslüm Baba' olarak anılan Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana'da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı.

Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi'nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Soyadını “Gürses“ olarak değiştirdi.

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45'likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli 'Emmioğlu/Ovada Taşa Basma' plağıdır ve Ömür Plak , Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45'lik yaptı.

İstanbul'a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya'nın sahibi olduğu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45'lik Plak yaptı: 'Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin' ile 'Gitme Gel Gel/Haram Aşk'.

Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul'da Palandöken firması ile çıkış parçası olan 'Sevda Yüklü Kervanlar'ı içeren 'Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma' isimli 45'lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırdı.

Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul'a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firmasi ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile tam 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile tam 2 adet 45'lik plak yaptı.


Yorum Gönder