HER 10 SANİYEDE 1 KİŞİ BAKIN NEDEN ÖLÜYOR! 11 Nisan 2013, 04:40

İnsan bile bile, isteye isteye, keyifle ölüme davetiye çıkarır mı? Maalesef Çıkarıyor!
 Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu ve Uzman Hemşire Gül Özaydemir, “Sigarasız Gençlik” ile “Kanser ve Beslenme” konularında konferans verdi.

EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Arel Amfisi'nde, Şirinyer Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik konferansta konuşan Prof. Dr. Haydaroğlu, öncelikle Kanser Haftası'na vurgu yaparak, kansere karşı duyarlı olmak gerektiğine değindi. Haydaroğlu, “Sigara bağımlılığı, çocukluk ve gençlik döneminin hastalığıdır. Eğer anne ve baba sigara içiyorsa çocukları da onlara özenerek içmeye başlıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her 10 saniyede bir kişi sigaradan ölmektedir. Sigaraya bağlı ölümlerde birinci sırada kalp ve damar hastalıkları, ikinci sırada ise kanser gelmektedir.” dedi.

Uzman Hemşire Özaydemir ise, “Kanserin genel nedenlerinin başında, dengesiz beslenme gelmektedir. Kanserden korunmak için sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Ülkemizde kanser olan kadınların yüzde 50’sinin, erkeklerinse yüzde 30’unun sebebi beslenmeye bağlıdır.” şeklinde konuştu.

SİGARANIN ZARARLARI

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte,Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar verir. Bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Peki sigaranın zararları nelerdir?

* Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.

* Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.

* Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.

* Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.

* Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

* Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.

* Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

* Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur.

* Koku alma duygusu azalır.

* Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür.

* Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir.

* Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.

* Cinsel organlarda İktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.

* Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

* Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.

* Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.

* Bu bilinen gerçekleri göz önünde tutarak daha duyarlı olmaya çalışmalıyız. Yeni nesle iyi örnek olup eğiterek onları büyük bir problem haline gelen bu ölümcül alışkanlıktan korumalıyız. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakın!

Yorum Gönder