Püf noktasi...Yumurta kabuğunu soymak artık çok daha kolay! 21 Nisan 2014, 08:56

Haşlanmış yumurtayı soymanın kimi zaman işkenceye döndüğünü hepimiz biliriz. "Taze yumurta zor soyulur" sözleri sizi bağlamasın. Haşlanmış yumurtayı soymanın kolay yolu var.
 Her şeyin püf noktası olduğu söylenir. haşlanmış yumurtayı soymanın da kolay bir yolu var. Haşlama sırasında yapacağınız basit bir işlem, yumurta soymayı işkence olmaktan çıkarır.

Kahvaltıda haşlanmış yumurta yemeye bayılıyorsunuz ancak kabuklarını soymak işkence gibi mi geliyor? İşte pratik bir çözüm.

Haşlanmış yumurta yapmak istediğinizde çoğu zaman karşımıza iki sorun çıkar. Birincisi yumurtaların kaynarken çatlaması ve içlerinin dışarı çıkması. Bunun önüne geçmenin basit bir yolu var. Yumurtayı buzdolabından çıkarıp hemen ocağın üzerine koymayın. Bir iki saat önce çıkrma yoluna gidin. İkincisi ise soğuk suya koyup yavaş ateşte kaynatırsanız çatlama ihtimalini azaltmış olacaksınız.

Haşlanmış yumurtada bir başka sorun da kabuklarının zor soyulmaması. Zor yumurta soymayı kendiniz için işkence olmaktan çıkarmanın basit bir yolu var.

Kaynattığınız suya bir çay kaşığı karbonat eklerseniz kabukların daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.

Yumurta ile ilgili bir başka pratik bilgiyi de görsel olarak size sunalım. Taze yumurta ile bayat yumurtayı anlamanın yolu:


Yorumlar

Fenasi Kerim :

İşime yaradı baya

Bengi :

Sizi nekadar terbiyesizsiniz

Bengi :

Sizi nekadar terbiyesizsiniz

Bayan isimsiz :

Limonla da olur diye duymuştum olur mu acaba

Muhittin Kocabaş :

Efendim verdiginiz bilgiler cok isime yaradi

Murti :

Bi susun amk

Yumurta :

Hepinizin canı cehenneme.

Sikici :

Ne uzattın amin çocuğu işte o yumurtalar götüne girsin

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder