VAN GÖLÜ'NE ESMER GİREN ÇOCUKLAR SARIŞIN ÇIKIYOR NEDEN Mİ? 11 Eylül 2013, 18:40

Bitlis'in Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan sınırlarında bulunan Van Gölü'ne esmer giren çocuklar sarışın çıkıyor. Yılın 9 ayı esmer gezen çocuklar, yılın son 3 ayına sarışın olarak giriyor. İşte sebebi!
Yılın hemen hemen her mevsiminde çocukların akınına uğrayan Van Gölü'nün sodalı suyu, esmer çocukların saçlarını zamanla sarartıyor. Çocuklar gölden çıktıktan sonra saçlarını tatlı suyla durulamayınca güneş ışınlarının sodayı yakmasıyla birlikte simsiyah saçlar sapsarı oluyor. Tatlı suda durulanmadığı için sodanın ve güneşin etkisi ile sapsarı olan esmer saçlar, çocuklar için özel bir imaj oluşturuyor. Böylece yılın 9 ayı esmer gezen çocuklar, yılın son 3 ayına sarışın olarak giriyor.

Van Gölü'ne esmer girip sarışın çıkan çocukların saçlarının sararmasının sebebinin gölün suyunun sodalı olmasından kaynaklandığını belirten Tatvan Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Yunus Yakut, "Göle giren çocukların saçlarını yıkamaması, saç losyonlarının kullanılmaması, saçlarda matlaşma, kuruma ve renginin açılmasına neden oluyor. Bunlar kalıcı şeyler olmamasına rağmen güneşin çok yoğun olduğu saatlerde denize girmeme, çıktıktan sonra normal suyla yıkanma ve saç kremlerinin kullanılması bunu azaltacaktır. Önemli olan güneşten korunma ve güneşin yoğun olduğu saatlerde girmemeyi öneriyoruz." dedi.

Kış aylarında saçının siyah yaz aylarında sarışın olduğunu belirten Barış Sancak da "Ailece hepimiz doğuştan esmeriz. Ancak ben havalar sıcak olduğunda serinlemek için Van Gölü'ne girdiğim için saçlarım zamanla sararıyor. En az 2 ay Van Gölü'nün sodalı olan suyunda yıkanıyoruz ve kurulanmadan ıslak saçlarımızı güneşte kurutuyoruz. Saçlarımızı sodadan arındırmıyoruz. O zaman siyah saçlarımız sararıyor. Her yıl birkaç ay saçlarımız sarı geziyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Birkaç tıraşın ardından ise saçlarımız normale dönüyor." dedi. 

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları