BU YARATIK ORTALIĞI KARIŞTIRDI! 28 Şubat 2013, 07:44

Amerikalı balıkçı, ok ile vurduğu canlının fotoğrafını internetten paylaşınca olanlar oldu.
 İnternet üzerinden paylaşılan bu fotoğraf ortalığı karıştırdı. Amerika'lı balıkçı Doug Cutler, ok ile vurduğu canlının fotoğrafını internet üzerinden arkadaşlarıyla paylaştı.

Ancak canlının kanlı vücudu, derisi ve sivri dişleri, bir "deniz canavarı" zannedilmesine yol açtı.

Fotoğraf, kısa zamanda 1.2 milyon kişi tarafından izlenip bir çok kez paylaşıldı.

Herkesin merak ettiği fotoğraftaki şeyin "Bofa Balığı" olduğu anlaşıldı.

NASIL BİR ŞEY BU BOFA?

Bofa balığı oldukça enteresan bir balık türüdür. Bofa balıkları genel olarak ölü ya da canlı balıklarla beslenirler. Yaklaşık 40 farklı balık türüyle beslenen bofa balıkları kuzey ve güney yarım kürenin ılık sularında yaşayabilirler.

Ayrıca kuzey buz denizinde yaşayan türleride mevcuttur. Rusya'da özellikle göl ve nehirlerde nüfuslanmışlardır. Türkiye'de de bofa balığı türlerine rastlanmaktadır.

Çenesi olmayan ve görünümü nedeniyle yılan balığına benzetilen bofa balığının Pasifik'teki nüfusu giderek azalıyor.

Ancak bunun nedeni sadece doğanın enerji projeleri nedeniyle katledilmesi değil. Kızılderililer, binlerce yıllık gelenekleri gereği bofa balıklarını avlamaktan vazgeçmiyor.

ABD'nin Pasifik kıyısına bakan kuzeybatı eyaleti Washington'da yaşayan Kızılderili kabileler, her Temmuz ayında Kanada'ya uzanan Columbia Nehri havzasında bofa balığı avına çıkıyor. Ancak yıllar boyunca nehir havzası boyunca inşa edilen barajlar, bofa balığının ABD'deki varlığını yok etme noktasına getirdi.
Yorum Gönder