BAŞI NORMALİN ÜÇ KATI ÇARESİZ BEBEĞİN DRAMI! 23 Nisan 2013, 12:10

Hindistan’da Roona Begum adlı 18 aylık çocuğun normalin 3 katı boyutunda şişmiş olan kafası görenlerin içini burkuyor. Hindistan’da hidrosefali hastası olan Roona Begüm adlı 1.5 yaşındaki kız çocuğu, beyin omurilik sıvısının kafatasının içerisinde birikmesi nedeniyle zor günler geçiriyor.
Kafada su oluşması olarak bilinen Hidrosefali hastası olan küçük kız, ailesinin fakir olmasından dolayı tedavi edilemiyor. Tuğla fabrikasında çalışan ve günde yalnızca 2 Euro kazanan küçük kızın babası Abdul Rahman kızının tedavi masraflarını karşılayamadığını ifade ederken doktorlar Roona’nın kafasında biriken sıvının alınmasının mümkün olduğunu ifade ediyorlar.

Ülkenin doğusundaki Agartala kentinde hidrosefali hastası olarak dünyaya gelen Roona Begüm adlı kız çocuğunun gün geçtikçe hayatı çekilmez hale geldi. Rahatsızlığı nedeniyle beyin omurilik sıvısı, kafatasında biriken minik kız 1.5 yaşına geldiğinde, kafası normalinden üç kat daha büyük bir görünüm kazandı. Bir tuğla fabrikasında düşük bir ücretle işçi olarak çalışan Roona’nın babası 26 yaşındaki Abdül Rahman, kızını hastaneye götürdü, ancak ülkede bu hastalığın tedavisinin yapılamadığını öğrendi.

Konuşma kaybı ve beyinde hasara yol açan hastalık nedeniyle zor günler geçiren baba, ölümle sonuçlanabilecek hastalığın tedavisi için yetkililerden yardım istedi.

Hindistan Kalkınma Bakanı, geçtiğimiz Kasım ayında ülkenin kamu sağlık sistemini hükümetin yoksullar için yardım sağlamakta yetersiz olduğunu söylemişti.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları