Başkan Kara'ya SMAD brifingi 03 Şubat 2012, 14:55

SMAD kurucusu Cavit Kayıkçı, Üsküdar Belediye Başkanı Kara’yı makamında ziyaret ederek deprem planı konulu bir sunum yaptı. İnternet üzerinden örgütlenen örgütlenme ile ilgili olarak bilgiler de aktarıldı

SMAD kurucusu Cavit Kayıkçı Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’yı makamında ziyaret ederek deprem planı konulu bir  sunum yaptı

İNTERNET üzerinden örgütlenen ve yaklaşık 2 milyon re-tweet partnerine sahip sosyal medya Afet Dayanışma Meclisi ( SMAD) kurucusu, Afet Uzmanı Cavit Kayıkçı ve  SMAD yerel ve internet medya sorumlusu Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Umut Veli Develi, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’yı makamında ziyaret ederek SMAD’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ziyarette SMAD Başkanı Cavit Kayıkçı, Kara’ya deprem planı konulu bir sunum yaptı.

 
Kara: SMAD’i destekliyorum

“Teknolojinin hayatın her alanına girdiği bu dönemde toplumu bilinçlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla kurulan SMAD projesini destekliyorum” diyen Mustafa Kara, “Gerek 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi gerekse son yaşadığımız Van depremi toplumun özellikle de yöneticilerin deprem konusunda daha duyarlı olmasına vesile oldu. Yaşanan bu iki büyük acı felaket sonrasında öncelikle zemin, fay, şiddet, bina sağlamlığı gibi konular oldukça tartışıldı. Bilimsel veriler ışığında siyaset mekanizması depreme yönelik gerek yasal gerekse toplum bilincini arttırıcı çalışma ve düzenlemeleri yapmalıdır. Bugün bizlerin toplumun önemli isimlerini bir araya getirerek buluşturmuş olduğunuz bu dayanışma meclisi halkımızın da bu tür konularda ne kadar ilgili olduğunu göstermekte. Bu anlamda SMAD’ı önemsiyor ve destekliyorum” dedi.
Afet planı yapmak şart

Deprem planı konusunda Cavit Kayıkçı’nın yaptığı sunumla ilgili de konuşan Kara, “Hepimizin bilmesi gereken şeylerin başında şu gerçek yatıyor: Depremle ilgili öncesinde yapacağınız her türlü hazırlık en çok deprem sonrası işe yarar. Bakın canlı yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Bu tür kurtarma çalışmalarında kullanmak üzere aldığımız makinelerimizi tatbikat yaparak deniyoruz. Van depremi olduğunda ben bu makinelerimizi hemen gönderdim ve orada ekibimiz hızla kurtarma faaliyetlerine katıldı. Gördük ki, bu makineleri alarak çok doğru bir iş yapmışız. Dolayısıyla afet anlarının öncesinin ve sonrasının doğru planlanmış olması şart. Sizin ortaya koymuş olduğunuz bu sunumda anlattıklarınız özetle her belediye, kurum, yöneticinin dikkate alması gereken bir çalışmadır. Bu konuda bizleri bilgilendirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Gerek Cavit Bey’in uzmanlık alanında gerekse SMAD meclisinin çalışmalarında Üsküdar Belediye Başkanı olarak yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Etekteki taşlar dökülmeli

SMAD’in bir deprem şurası olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Cavit Kayıkçı ise “Benim bir  iddiam var. Ben bir yol haritası uygulayarak depremi kader olmaktan çıkarmak istiyorum. Japonya gibi, herhangi bir deprem olduğu zaman çok az bir zayiatla bu olayı atlatalım istiyorum. Ancak bu, herkesin eteğindeki taşı dökmesiyle mümkün olur. Özellikle yerel yöneticilerin kendi yönetim bölgelerinde uygulanabilir ve doğru bir afet planı hazırlamaları gerekiyor. Fay uzmanlarının ya da jeofizik mühendislerinin söyledikleri toplumu ancak depremin bilimsel yönüyle ilgili bilgi sahibi yapabilir. Ama deprneme yönelik alınması gereken tedbirler konusunda ve deprem davranışları konusunda yöneticilerin afet uzmanlarıyla çalışması gerekir. Biz de bu konuda deprem öncesi,  deprem anı, deprem sonrasını organize edecek afet planını öngürüyoruz” dedi.

 
SMAD depremle ilgili kamuoyu oluşturacaktırSMAD yerel ve internet medya sorumlusu Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Umut Veli Develi ise gerek gazeteci gerekse İstanbul’da yaşayan bir birey olarak en önemli problem olarak depremi gördüğünü belirterek, “Deprem sadece bir - iki ilçenin değil tüm İstanbul’un sorunu. Hükümet düzeyinde çözüm bulunması gereken bu soruna tüm yerel yöneticilerin de duyarlı olması gerekiyor. Bu duyarlılık sağlanırsa yapılması gerekenler ortak platformlarda konuşulur, tartışılır, karara bağlanır ve sonuca gidilir. Bu doğrultuda yerel yöneticilerimizin gerekli çalışmaları yapmaları noktasında kamuoyu oluşturacağına inandığım SMAD’ı önemsiyoruz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ / KENT YAŞAM

Yorum Gönder