TÜRKİYE SURİYE'Yİ NEDEN VURMADI? 29 Haziran 2012, 01:49

Başbakan'a verilen askerî brifingin detayları belli oldu. Erdoğan'a yakın isim anlattı: Başbakan Türkiye'de olsaydı, izin verir ve uçağı düşüren bataryalar yok edilirdi.
Suriye'nin Türk jetini düşürmesiyle başlayan süreçte Başbakan Erdoğan'ın üst üste yaptığı toplantılarda konuşulanların detayları ortaya çıkmaya başladı.

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre Saldırı sırasında Başbakan Erdoğan'ın Brezilya'da bulunması, karşı bir girişimi engellediği de Ankara kulislerinde konuşuluyor. Başbakan'a yakın isimlerin aktardığına göre, Başbakan Türkiye'de olsaydı, uçağı düşüren bataryaları yok etmek gündeme gelecekti.

Brifinglerde, Türkiye'nin Suriye'den "Özür ya da tazminat talebinde" bulunmasının Esad'ın işine geleceği sonucuna varıldı. "Tazminat, özür talebi veya Türkiye'nin savaş girişiminde bulunması gibi bir yaklaşım Esad'ın devlet başkanı olarak muhatap alınmasını sağlar" ifadelerine yer verildi.

Yapılan analizlerde, "Tezleri doğrulanmış, Orta Doğu'da güç kazanmış ve Esad'ın gitmesi ile daha çok güç kazanacak olan bir Türkiye, İsrail'in işine gelmez. O sebeple İsrail'in, Rusya, İran, Çin ve Suriye ittifakının neresinde durduğunu iyi değerlendirmek lazım" denildi.

Erdoğan'ın "İhlal olursa Suriye uçaklarının vurulacağına yönelik açıklamana dair de şu bilgiler yer aldı: "Son 1 yıl içinde Suriye, hava sahamızı 102 defa ihlal etti. Suriye 'Bizim sınırımız ihlal edildi vurduk' diyorsa, demek ki Suriye mutabık kalınan angajmanı değiştirmiş. O değiştirdiyse Türkiye'de değiştirecektir. Bundan daha doğal şey olamaz." Hükümet çevrelerinde pilotlardan birinin Suriye'nin elinde esir olabileceği ihtimalinin de değerlendirildiği bildirildi

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları