SIRP KASAPTAN TÜRKLERE KÜFÜR! 11 Nisan 2013, 04:35

Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç, Lahey'deki mahkeme sırasında Türklere hakaret edince duruşma salonundan çıkartıldı.
Hollanda'nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilen savaş döneminin Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu Komutanı Sırp general Ratko Mladiç, duruşma sırasında "Türklere" küfretmesi üzerine mahkeme başkanınca duruşma salonundan çıkartıldı.

Bosna savaşı sırasında Temmuz 1995'te işlenen Srebrenitsa soykırımı başta olmak üzere birçok savaş suçundan tutuklu olarak yargılanan Mladiç'in duruşmasına bugün de devam edildi. Duruşma sırasında mahkeme başkanı Alphons Orie'nin, Srebrenitsa'da kurşuna dizilen, ancak hayatta kalmayı başaran bir tanığın dinleneceğini açıklamasının ardından Mladiç, "yalan söylüyor" diye tepki gösterdi.

Mladiç, daha sonra gizli tanığa yönelik, "Türklere" küfür içeren ifadelerin yer aldığı sözler sarf etti.

Gizli tanığın dinlendiği sırada Mladiç'in tanığa yönelik hakaret ve küfrettiğini fark eden mahkeme başkanı, Mladiç'in salondan çıkarılması talimatını verdi.

Mladiç salondan çıkarılırken, mahkeme başkanına ise "ayı"diye bağırdı ve gizli tanığa yönelik hakaretlerini sürdürdü.
Ratko Mladiç'in, duruşma salonundan çıkarılmasının ardından tanığın ifadesinin alınmasına devam edildi.
Bu arada, aşırı milliyetçi Sırplar, Boşnaklar için "Türk", "Türkleştirilmiş Sırp" anlamına gelen "Turçin" veya "Poturci" ifadesi kullanıyor.

Ratko Mladiç

Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun kurucularından olan Ratko Mladiç, 12 Mayıs 1992 tarihinde bu ordunun başkomutanı olarak atandı. Bosna'daki savaşta, Temmuz 1995'te yaşanan Srebrenitsa soykırımının yanı sıra binlerce insanın öldürülmesinde, yerleşim yerlerinin işgal edilmesinde ve birçok Müslüman kadına tecavüz edilmesinde azmettirici olarak aranan Mladiç, 16 yıllık kaçak hayatın ardından 26 Mayıs 2011'de Sırbistan'da yakalandı.

31 Mayıs 2011 tarihinde Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Mladiç, buradaki ilk duruşmasında "ülkesini ve milletini" savunduğunu ifade etmişti.

Mladiç, Srebrenitsa soykırımının yaşandığı 11 Temmuz'da birlikleriyle birlikte girdiği kentte kameraların karşısında kullandığı, "İşte 11 Temmuz 1995'te Sırp şehri Srebrenitsa'dayız. Büyük bir Sırp bayramı arifesindeyken bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Bu topraklarda Türkler'den intikam almamızın vakti geldi" sözleriyle de biliniyor.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları