RÜYASINDA DEFİNE GÖREN BU MEZARI KAZIYOR! 07 Ocak 2013, 17:53

BALIKESİR’in Havran İlçesi’ndeki Şehir Mezarlığı, definecilerin uğrak yeri oldu. İlçe girişinde yer alan mezarlıktaki eski bir mezarda kazı yapıldığı ortaya çıktı. Kazının define aramak için yapıldığı tahmin ediliyor.
 Tekke Mahallesi’ndeki Şehir Mezarlığı’na geçen cuma gecesi gelen kişi ya da kişiler, kazı yaparak bir mezarı tahrip etti. Kitabesinde Osmanlıca yazıların bulunduğu mezarı, 1.5 metre derinliğinde kazan defineciler, kazma ve küreklerini de olay yerinde bırakarak kaçtı. Olay, mezarlığa yakınları için dua etmeye gelen bir vatandaşın ihbarı üzerine ortaya çıktı. Polis, mezarı kimin kazdığının belirlenip yakalanması için harekete geçti.

RÜYASINDA GÖREN, KAZMA İLE GELİYOR

Havran Belediye Başkanı AK Parti’li Hasan Lofçalıoğlu, ilçenin yaklaşık 700 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu ve şehir mezarlığının bölgedeki en eski mezarlık alanlarından biri olduğunu söyledi. Şehir Mezarlığı’nın sık sık bu tür saldırılara maruz kaldığını belirten Başkan Lofçalıoğlu, "Define avcıları sık sık burayı ziyaret ediyor. Onlar kazıyor, biz kapatıyoruz. Yıllardan bu yana bu mezarlık kazılıyor ama kimsenin bir şey bulduğu yok. Rüyasında define bulan, soluğu burada alıyor. Burada define filan yok. Yeter artık, kimse kazmasın. Definecilerin uğraşı boşuna. İnsanın diriye saygısı yoksa, ölüye olmalı" diye konuştu.

Yorum Gönder