PKK'NIN 'TECE' Sİ NASIL HALKA MAL OLDU! 11 Nisan 2013, 05:22

Facebook'taki "T.C." çılgınlığı, Bakanların açıklamalarına rağmen devam ediyor. BDP'nin ve PKK'nın dilindeki "TECE" şimdi halkın dilinde...
Gündem haberlerini takip eden okurlarımız hatırlar. Yıllar önce AK Parti-AKP kavgası pek revaçtaydı. 

Hükümet muhalifi yayın organları "AK Parti" yerine "AKP" derlerdi. "Yandaş" diye tabir edilen kesim ise "AK Parti" ifadesini kullanırdı.

Başbakan Erdoğan, bir ara "AKP" diyen yayın organlarına sert bir dille tepki göstermiş, partisine "AK Parti" denilmesini istemişti.

O günden sonra medya yavaş yavaş "AK Parti" ifadesini kullanmaya başladı. Şu anda medya yüzde 90 oranında AK Parti diyor.

BDP'NİN VE PKK'NIN "TECE" SÖYLEMİ HALKA NASIL MALOLDU?

BDP ise öteden beri AK Parti'ye hep "AKEPE" dedi durdu. Çok yakın zamana kadar da halen "AKEPE" diyordu.

BDP sadece AK Parti'ye değil, Türkiye Cumhuriyeti'ne de kısaltmayla hitap etti. BDP'li vekiller Mecliskürsülerinde, basın toplantılarında "TECE" ifadesini kullandı.

Samanyolu TV'nin terör dizilerinden ve Kurtlar Vadisi Pusu'dan da bildiğimiz kadarıyla terör örgütü PKK da kısaltmalarla konuşmayı tercih ediyordu. PKK'lılar, "Türkiye" demeyi kendilerine yediremeyip, "TECE" ifadesini yeğliyorlardı.

Jargonlarını kısaltmalar üzerine kurmuş olan PKK ve BDP'nin söylemi her nasıl olduysa bugünlerde halkın diline yerleşiverdi.

İnci Sözlük'ten bir delinin kuyuya attığı taşı şimdi kimse çıkartamıyor. Olayın kontrolü İncicilerin elinden bile çıkmış durumda.

Facebook profillerinde çoğu insan isimlerinin arkasına "T.C." yazıyor, bunu da bazı kamu kuruluşlarının tabelalarından "T.C."nin kaldırılacağı evhamıyla temellendiriyorlar. Artık o kadar geç ki, Bakanlıkların yaptığı açıklamalar ve yalanlamalar bile dikkate alınmıyor.

İsminin arkasına T.C. yazmak bizce de kötü ya da ayıplanacak birşey değil tabi ki. Ancak, ortada oynanan samimiyetsiz bir oyun var ve oyunu kuranlar alay edercesine açıklamalar yaparak, o oyuna dahil olan insanları "sürünün koyunları" yerine koyuyorlar. İncici, açıklamasına şöyle başlıyor: "Bir gece canım sıkılıyordu..." Sonrası malum zaten.

BDP "TECE" SÖYLEMİNİ BIRAKTI GİBİ

Çözüm süreciyle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti'ne "TECE" diyen BDP'li vekiller artık bu söylemden vazgeçmiş görünüyorlar. Genellikle "hükümet" demeyi tercih ediyorlar. Şimdilerde "TECE" söylemi vatandaşın Facebook profillerinde dolaşıyor.

T.C. TABELALARDAN KALDIRILMALI, YERİNE DEVLETİN İSMİ YAZILMALI

Kısaltmalar ülkemizde yıprandı malesef. Örgüt isimleri (PKK, DHKPC gibi), parti isimleri ve gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan, ayıplanacak suçlarla suçlanan şahısların isimlerinin kısalatmaları (D.F, E.T gibi...) artık kamuoyunda öcü etkisi yapıyor.

Devletin kısaltması olmamalı sayın okur. Kamu kurumlarının tabelalarına devletin adını "TÜRKİYE CUMHURİYETİ" şeklinde yazamayacak kadar üşengeç bir millet olmamalıyız artık.  Ömer ÇAMOĞLU-YAZETE

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları