PKK MAĞARALARINDA Kİ ŞEMSİYELERİN SIRRI NE? 20 Haziran 2012, 17:49

PKK'lıların elindeki binlerce siyah şemsiyelerin sırrı ortaya çıktı...
 Hakkari'nin sınıra yakın kesiminde 4 bin askerle özel harekat polisleri ve korucuların başlattığı operasyon, dün geceden itibaren genişletildi.

Hakkari'nin Irak sınırındaki ilçeleri Yüksekova'nın Dağlıca bölgesindeki Yeşiltaş Karakolu ve Şemdinli'nin Derecik bölgesindeki İç Güvenlik Tabur Komutanlığı'nın koruma üs bölgelerine dün sabaha karşı eş zamanlı saldırı düzenleyip, 8 askeri şehit eden 19 askeri de yaralayan PKK'lı teröristlere karşı bölgede başlatılan operasyon, genişletilerek sürdürülüyor.

PKK'lı yaklaşık 300 teröristle gerçekleştirdiği eş zamanlı saldırının hemen ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun da bölgeye gelmesi üzerine son dönemdeki en büyük operasyonu için düğmeye basıldı.

Hakkari'nin sınıra yakın kesiminde 4 bin askerle özel harekat polisleri ve korucuların başlattığı operasyon, dün geceden itibaren genişletildi. Yeni takviyelerle birlikte Çukurca yönünde PKK'nın Basyan ve Avaşin kamplarına da yakın olan Aktütün ve Yeşilova bölgeleri de operasyon alanı içerisine alındı.

ÖZEL HAREKATÇILAR VE KORUCULAR DA OPERASYONDA

Operasyonda askeri birliklere özel harekat polisleri ve köy korucuların da katılmasıyla 300 kadar PKK'yı, Irak sınırında bulunan ve sarp kayalıkların bulunduğu Dağlıca ve Derecik bölgelerinde ablukaya alındı. Özel eğitimli komandoların stratejik noktalara indirilmesi, kobra ve süper kobraların da PKK'lıların kaçış bölgelerini sürekli ateş altında tutulması ile bu sabah saatlerine kadar 28 terörist etkisiz hale getirildi.

SAVAŞ UÇAKLARI BOMBA YAĞDIRDI

PKK'lılara ağır bir darbe indirmek için dün sabah saatlerinde başlayan operasyon, gece boyunca da sürdü. Hava destekli olarak sürdürülen operasyonunun bir ayağını da savaş uçakları oluşturdu. Savaş uçakları sınırdaki PKK kamplarına sürekli bomba yağdırdı. Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'daki askeri birliklerden gece boyunca da bölgeye sürekli takviye birlikler gönderilerek operasyon alanı genişletildi.

Sınırdaki Dağlıca ve Derecik bölgelerindeki operasyon alanının içerisine Çukurca yönüne düşen ve PKK'nın Basyan ve Avaşin kamplarına yakın olan Aktütün ve Yeşilova bölgeleri de dahil edildi.

GECE BOYUNCA TOP VE SİLAH SESLERİ

Bu arada, gece boyunca ve bugün sabah erken saatlerde, Derecik Beldesi'nin Balkaya Dağları'nın dik ve yamaçlı olan kısımlarına Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'ndan kalkan helikopterlerle özel eğitimli komandolar indirilirken, Aktütün ve Bayrak Tepe bölgelerine ise sürekli asker sevk edildi. Şemdinli ilçesinde de gece boyunca top ve silah sesleri duyuldu. Irak sınırındaki Derecik İç Güvenlik Taburu ve Umurlu Karakolundan da Balkaya Dağlarına ve Avaşin bölgelerine yönelik top atışları yapılıyor.

TERMAL KAMERAYA KARŞI ŞEMSİYE

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca kesimindeki askeri birliklere dün sabah saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından ağır silahlarla düzenlediği ve 8 askerin şehit olduğu, 19 askerin de yaralandığı saldırıda ölü ele geçirilen PKK'lı teröristlerin üzerinden şemsiyeler çıktı. Daha önce vücutlarına naylon saran PKK'lı teröristlerin, ilk kez termal kameralara karşı şemsiye kullandıkları belirlendi.

PKK'lı teröristlerin böylece termal kameralara yakalanmamak için farklı yöntem uyguladıklarının anlaşıldığını belirten yetkililer, "PKK, bunu yeni keşfetti ve ilk kez bu olayda kullandı. Teröristler siyah renkli şemsiyeleri açıp önlerini tutuyor ve hafif çömelerek şemsiye arkasına gizlenerek yürüyor. Siyah renkli şemsiyeler vücut ısısını kapattığı için termal kameralar tarafından tespit edilemiyor" dedi.

5 BİN ŞEMSİYE ALINMIŞ

Güvenlik ve istihbarat birimleri yaklaşık 2 ay önce PKK'nın Kuzey Irak'ta toplu şemsiye alımı yaptığını belirledi. Siyah renkte özel yapılan 5 bin şemsiye alan PKK'nın bu şemsiyeleri eyleme katılacak olan teröristlere dağıttığı belirtildi.

Jandarma Özel Harekat Timlerinin sıcak takip sırasında bir kaç noktada sıcak takip yaparken Kuzey Irak sınırları içine girdi. Burada da teröristlerle çatışmalar yaşandığı ve operasyonların sürdüğü kaydedildi.

ŞIRNAK'TAKİ HAREKETLİLİK

Şırnak'taki 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan sınır birliklerine yapılan asker ve mühimmat sevkıyatı bugün de sürdü. Şırnak'tan havalanan helikopterler, Kuzey Irak'ın sınır hattında bulunan Siyah ve Düğün ile Cudi Dağları'na yönüne askeri timleri taşıdı.

Hakkari Dağlıca'da dün sabaha karşı 8 askerin şehit edildiği saldırı ardından Şırnak bölgesinde dün başlayan askeri sevkıyat ve hava hareketliliği bugün artarak devam etti. Özellikle Kuzey Irak'ta bulunan Sinaht, Haftanin bölgelerinin karşısındaki Türkiye tarafında bulunan Siyahkaya, Düğün ve Cudi Dağları'na 10'ar dakika arayla Sikorsky helikopterleriyle özel eğitimli birlikler sevk edildi. Cudi Dağı zirvesinden sabah saatlerinden itibaren yükselen dumanlar, Cizre İlçesi'nden görüldü. Öte yandan Şırnak-Cizre arasında sürekli olarak askeri araçlar, sinyal karıştırıcı jammer eşliğinde sürekli devriye görevi yapmaya başladı.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları