OĞLUM BAS GİT 3 KİTAP YAZARIYIM BEN! 10 Eylül 2012, 12:42

Çöpçü ve yazarlık 2 farklı ve zıt meslek...Sarıyer Belediyesi temizlik işlerinden emekli Şükrü Tural hem çöpçü hemde yayımlanmış 3 kitabı bulunan dünyada ender kişiliklerden biri...Habertempo Genel Yayın Yönetmeni Lütfü Bulut'un kaleme aldığı bu ilginç portre şimdide gözünü sinemaya dikmiş durumda!
Sarıyer Belediyesi’nde temizlik görevlisi olarak emekli olan 1957 Kayseri doğumlu Şükrü Turhal’da ilginç bir yönüyle bizim gündemimize konu oldu.

İLK OKUL MEZUNU 3 KİTAP YAZARI BİR ÇÖPÇÜ!

Türkiye’nin nüfusu 73 milyon. Üpotik bir yaklaşımla kişileri mesleklerine cinsiyet ve yaşlarına göre kategorize etmeye kalkıştığımızda çıkacak olan sonuçta  Kayserili Şükrü Turhal’ı tek başına değerlendirmek durumunda kalırız. Çünkü mesleği çöpçü ve aynı zamanda bu mesleğini icra ederken yayımlamış olduğu 2 kitabın da  yazarı… 3.cü  ve son kitabı ise tamamlanmış ancak yayımlanmayı bekliyor. Sadece ülkemizde değil dünyada bile çok ender karşılaşılabilecek  bir kişilik Turhal’ın durumu.
Emekli olduktan sonra Küçükçekmece İnönü Mahallesi Habil sokakta 4 kişilik ailesi ile  ikamet eden Şükrü Turhal emekli olmasına rağmen halen mesleğinden kopmamış. Bir yandan Sarıyer Belediyesinde temizlik yaparken yıllarca giydiği kıyafetleri sırtına geçirip çöp konteynerlerin de nafakasını çıkarırken  diğer taraftan da  henüz tamamladığı “Kara Bela” isimli 300 sayfalık 3. Kitabını yayınlamanın hayalini kuruyor.

Kendisine espiriyle karışık “çöpçülük” nere “yazarlık” nere? diye sorduk...Cevabı ise oldukça ilginç:

OYUN OYNARKEN YAZAR OLDUM!

Maddi imkanlarımız kısıtlı bir ailenin çocuğuydum. Arkadaşlarım gibi okuyup meslek sahibi olma arzum hep yarım kaldı. Çocukken gittiğimiz sinema filimlerinin seneryolarını arkadaşlarımızla paylaşır yeniden oynardık. Ben o zamanlar hem oynar hem de o filmin yönetmenliğine soyunurdum.  Ta çocukluğumdan itibaren senaryo yazmak oynatmak fikriyle birlikte büyüdüm. Okuyamadım… O hayellerle İstanbul’un yolunu tuttum. Sarıyer Belediyesinde 15 yıllık temizlik görevlisiyken bir şiir kitabı ve “Çöpçü” isimli kitabımı yayımladım. Şimdi ise son kitabım olan “Kara Bela” bitti. Kara Bela bir filim seneryosu olacak sekilde bir konu barındırıyor içinde. Bir roman türü.  İmkanlarım kısıtlı olduğundan yayınlıyamıyorum. Öncelikle 15 yıl emek verdiğim Sarıyer Belediye Başkanım Şükrü Genç ve İlçe Belediye Başkanım sayın Aziz Yeniay’ın katkı ve desteklerine ihtiyacım var. Yorumlar

erdoğan :

işler nasıl gidiyor setene arıyorsun ne soruyorsun ben erdoğan çocukların ne nasıl

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder