MEZARLIKTA SİZİ BİR ŞOK BEKLİYOR! 18 Ağustos 2012, 01:36

Bayram öncsisahte hocalar mezarlıklarda yakınlarına dua ettirmek isteyen vatandaşların peşinde.
 
Adana'da, Ramazan Bayramı öncesinde mezarlıklarda kabir ziyareti yapanların istismarını önlemek amacıyla sahte hocalara karşı Kuran-ı Kerim okuma sınavı yapıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nde görevli imamlar tarafından yapılan sınavda Kuran-ı Kerim’i doğru okuyanlara yaka kartı verilirken, sahte hocalar, özel güvenlik görevlilerince mezarlıklardan uzaklaştırıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Kamil Yiğenoğlu, 10 yıldır her dini bayramda sahte hocalara karşı sınav yaptıklarını söyledi. Yiğenoğlu, "Dini bayramlarda yakınlarının kabrini ziyarete gelen vatandaşlarımızın dini duygularını istismar edip, yalan yanlış şekilde Kuran-ı Kerim okuyanlar oluyordu. Biz de bu istismarın önüne geçmek için imam hatibimizin gözetiminde sınav yapmaya karar verdik. Sınavda Kuran-ı Kerim’i düzgün okuyanlara yaka kartı takıyoruz. Vatandaşlarımız da yaka kartı olan hocaları tercih ediyor. Böylece insanların dini inançlarının istismar edilmesinin önüne geçtik" dedi.

Sınavı yapan Adana Asri Mezarlık Camii İmamı Cumali Karabulut, mezarlıkların bayramlarda binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini hatırlatıp ziyaret sırasında mezarlık içinde hocalar tarafından ücret karşılığı Kuran-ı Kerim okunduğunu söyledi. Yanlış okunan Kuran’ın amacına ulaşmayacağını belirten Karabulut, "Sahte hoca ihtimaline karşı her bayram öncesi sınav düzenliyoruz. Geçmiş yıllara göre istismarcıların sayısı oldukça düştü. Şimdi gerçek anlamda Kuran-ı Kerim’i okuyabilenler geliyor, sınavı başarıyla geçenler yaka kartlarını alıyor" diye konuştu.

Adana’daki mezarlıklarda ziyarete gelen vatandaşlardan yürüyemeyecek kadar yaşlı ve hasta olanlar için ayrıca tekerlekli sandalye hizmeti sunuluyor. Özel güvenlik elemanları eşliğinde tekerlekli sandalyeye oturan vatandaşlar mezar başına gidip duasını ettikten sonra ayrılıyor.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları