HANGİ İLLERDE OKULLAR TATİL, BEYAZ ESARET KAÇ GÜN SÜRECEK? 08 Ocak 2013, 07:34

İstanbul ve Bursa'da da okullar tatil edildi 2 bin köy yolu kar nedeniyle kapandı, kar esareti altında ki Türkiye bu durumdan ne zaman kurtulacak işte son durum habertempo farkıyla...
Yoğun kar yağışı ülkenin birçok ilinde eğitimi de vurdu.
İstanbul ve Bursa'da da  okullar tatil
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu gece 01'den sonra yaptığı açıklama'da 8 Ocak'ta İstanbul'da ki tüm okulların tatil edildiğini açıkladı. Bursa'da 8 ocak'ta okullar tatil edilirken Ankara eğitime ara vermedi...
Tunceli
Tunceli'de valilik, Mazgirt İlçesi ve bağlı köylerinde 3 gün, Pülümür İlçesi ve bağlı köylerinde 1 gün, Tunceli merkez ve diğer ilçeler ile bağlı köylerde 2 gün süreyle okulların tatil edildiğini duyurdu.
Kars'ta eğitime iki gün ara
Kars İl Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Alkış, ilde etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi, ilçeler ve bağlı köylerde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 2 gün ara verildiğini belirtti.
Erzurum'da eğitime bir gün ara
Erzurum Valiliği yaptığı açıklamada, ilde etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi, ilçeler ve bağlı köylerde okul öncesi, ilköğretim, özel eğitim merkezleri ve liselerde eğitime 1 gün ara verildiğini bildirdi.
Varto'da okullar 2 gün tatil
Muş'un Varto ilçesinde 2, merkeze bağlı köy ve beldelerde de okullar 1 gün süreyle tatil edildi.
Hakkari merkez ile Yüksekova ve Çukurca'da da eğitime ara
Hakkari Valiliginden yapılan açıklamaya göre Hakkari merkez ile Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi.
Ağrı'da kent merkezi hariç okullar tatil
Kar yağışı nedeniyle Ağrı'da da il merkezi hariç köyler, yatılı bölge ilköğretim okulları ve taşıma merkezi ilk ve orta öğretim okullarında eğitime 2 gün ara verildi.
Tutak ve Hamur ilçelerinde de, ilçe merkezleri hariç, YİBO'lar ile taşıma merkezi ilk ve orta öğretim okulları bir gün, Eleşkirt ilçesinde ise ilçe merkezi ile köy okulları bir gün süreyle tatil edildi.
Gümüşhane'de de eğitime ara
Gümüşhane'de de kent merkezi ile Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi.
Bingöl
Bingöl'de etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle il merkezi ve ilçelerindeki okullar 1 gün tatil edildi.
Erzincan
Kar kalınlığının 30 santimetreye yaklaştığı Erzincan şehir merkezinde ve Tercan ile Çayırlı ilçelerinde okullar bugün tatil edildi.
Doğu donuyor
Orta Akdeniz üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde, kar yağışı etkisini sürdürüyor.
2 bine yakın köy yolu kapalı
Aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 950, Ağrı'da 70 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Hakkari il genelinde akşam saatlerinde başlayan ve belirli aralıklarla etkisini sürdüren yoğun kar yağışı nedeniyle 132 köy ile 375 mezra yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi
Van ve Muş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle de 141 köyle ulaşım sağlanamıyor. Sivas'ta da kar yağışı nedeniyle 284 köy yolu ulaşıma kapandı.
Siirt'te de sabah saatlerinde yoğunlaşan kar yağışı nedeniyle, 4'ü Şirvan, 18'i de Pervari ilçesine bağlı olmak üzere toplam 22 köy yolu ulaşıma kapandı.
Doğu Karadeniz'de etkili olan kar yağışı dolayısıyla Bayburt ve Gümüşhane'de 329 köy yolu ulaşıma kapandı.
Malatya'da da kar yağışı nedeniyle 117 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.
Kapalı yollarının ulaşıma açılması için ekiplerin aralıksız çalıştığı bildirildi.
Bolu Dağı'nda sürücüler için zorlu anlar...
Ankara-İstanbul güzergâhının en önemli geçiş noktalarından biri olan Bolu Dağı kesiminde etkili olan yoğun kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.
Bu akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle görüş mesafesi 15 metreye düştü.
D-100 karayolunun Seymenler ve Abant Kavşağı arasında etkili olan yoğun sis ve kar yağışı sürücülere zor anlar yaşatıyor.
ESARET KAÇ GÜN SÜRECEK!


Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların, Marmara' nın doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, İç Anadolu'nun doğusu ile Bolu, Karabük, Tokat, Adıyaman, Erzurum, Ağrı ve Kars çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur şeklinde olacak.
İŞTE YURT GENELİNDE BEKLENEN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU...
HAVA SICAKLIĞI: Marmara ile kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı tahmin ediliyor.
RÜZGAR : Genellikle kuzeyli, güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif arasıra orta, Marmara, Kıyı Ege, Doğu Karadeniz ve Batı Akdeniz'de kuvvetli (30-60 km/s) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: 
Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların; Marmara' nın doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri , Doğu Anadolu'nun güney ve batısı, İç Anadolu'nun doğusu ile Bolu, Karabük, Erzurum, Ağrı, Kars ve Tokat çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar, Adıyaman ile Trabzon, Rize ve Giresun çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Marmara, Ege, Batı Karadeniz kıyıları ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları