EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN FLAŞ HABER! 06 Temmuz 2013, 11:17

Emeklilik için yaşa takılan 5 milyon kişiyi ilgilendiren çalışmada sona yaklaşıldı. Formüller üzerinde son rötuşlar yapılırken; maliyet hesabı da masaya yatırılıyor.
Prim gün sayısını ve yılını dolduran ancak yaşa takılan emekli adaylarının sorunu çözülüyor. 1999 yılından önce sigortalı olup sonradan çıkan yasayla emeklilikleri yaş yüzünden ertelenen yaklaşık 5 milyon vatandaşın emekli olabilmesinin önü açılıyor. Habertempo'ya ulaşan bilgilelere göre emeklilik formülleri üzerinde son rötuşlar yapılıyor.

2 AYRI FORMÜL
Emeklilikte yaşa takılanlar, sorunlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e aktarmış ve bir çözüm bulunmasını istemişti. Bakan Çelik de 'çalışma yapılacağı' sözü vermişti. Bakan Çelik'in talimatı ile çalışmaya başlayan bürokratlar, yaşa takılanlar için formüller üretti. Sona yaklaşılan çalışmada, prim gün sayısını ve yılını tamamlamış, yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu durumdaki emekli adayları için 2 formül üzerinde çalışılıyor. Bu kişilere ya alacakları maaşlardan kesinti yapılmadan emeklilik hakkı verilecek ya da maaşlarından yüzde 8 kesinti yapılacak.

Yapılan çalışmaların Mali sistemi bozmayacak olması birinci öncelik olarak ele alınıyor. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak. Bürokratlar, farklı ülkelerde uygulanan sistemler üzerinde de incelemeler yapıyor.

YÜZDE 30 İNDİREN VAR

Erken emeklilik uygulamalarının yer aldığı ülkelerde resmi emeklilik yaşı asgari 60 ila 67 yaşları arasında değişmekte. Bu ülkelerde resmi emeklilik yaşında 3 ila 5 yıl arasında erken emeklilik imkanı sunulmakta. Erken emekli olunan süreyle orantılı olarak bağlanacak aylıklarda, her yıl için yüzde 3.6 ila yüzde 7.2 oranında indirime gidilmekte. 5 yıl erken emekli olmayı tercih eden kişinin aylığında yüzde 30'a varan indirimler yapılmakta.
SON DAKİKA: AÇLIK GREVLERİ BAŞLADI!

Hizmet yılı ve pirim günü dolmasına rağmen emeklilikte yaşı bekleyenlerin oluşturduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyesi 4 kişi Milliyet gazetesi'nin haberine göre Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda ölüm orucu başlattı.
Emeklilikte hizmet yılı ve prim günü dolmasına rağmen yaşı bekleyenler, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu' adlı grup oluşturdu. Türkiye genelinde üye sayısı 150 bine yaklaşan platform üyeleri, 1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nda ‘emeklilikte yaş şartının yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanması’ yönünde değişiklik yapılması talebiyle Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda ölüm orucu başlattı.

İŞSİZ KALINCA YUVAM DAĞILDI

Ölüm orucu başlattıklarını belirten Kayseri İşitme Engelliler Spor İl Temsilcisi Muharrem Aslan, çalışma süreleri olan 25 yılı doldurduklarını söyledi. Pirim gününü tamamladıktan sonra emekli olacaklarını düşündüklerini aktaran Aslan, “Yasaya göre normalde emekli olmamaz gerekiyordu. 1990’da işe girdim. Bugün 2013. Aradan geçen bu kadar yıl sonucunda işe başladığım sıra, ‘ben bugün emekli olup aylığımı alırım’ diye düşünürken; 1999’da çıkan yasayla oyun kuralları değiştirildi. Biz ötelendik. Hakkımızı aramak için buradayız.”

Bir hafta öncesine kadar işsiz kalıp eve ekmek götüremediği için eşinden boşanmak zorunda kaldığını ifade eden Aslan, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının giderilmesini istedi.

ESKİ YASAMIZIN AYNEN İADESİNİ İSTİYORUZ

4447 sayılı yasanın iptalini isteyen bir başka eylemci ise 5150 gün artı çalışma şartlarıyla devletin kendilerini emekli edeceği sözünü verdiğini hatırlatarak: “Sonradan maç oynanırken kuralı değiştirdi devletimiz. Biz eski yasamızın aynen iadesini istiyoruz. Yaşımız 40 olduğu için işverenler iş vermiyor, genç olduğumuz için de devletimiz emekli etmiyor. Şu an üniversiteye giden çocuklarımız var. İş bulamadığımız için sorun yaşamaya başladık. Çocukları okutamamak, evimizi geçindirememek bizi bu yollara sevk etti.” şeklinde konuştu.

Ölüm orucuna başlayan Mürsel Erdem, emeklilik haklarının devlet tarafından gasp edildiğini öne sürdü. Son çare olarak bu yola başvurduğunu belirten Erdem, yetkililerden seslerini duymasını talep etti. Bir diğer eylemci Gazi Deveci ise kanunun geriye doğru işlememesi gerektiğini yineledi.

Grup üyeleri, ayrıca ‘Yasal olarak hakkımız olan emeklilik tasarısının yasalaşmasını istiyoruz’, ‘Emeklilikte yaşa takılanlar Türkiye genelinde açlık grevinde’ dövizleri açtı.
İŞTE AÇLIK GREVİNDEKİ VATANDAŞLARIMIZIN AÇIKLAMALARI!
VİDEO:TÜRK MEDYA

Yorumlar

Tayfun :

Hiç bi şey değişmez olan gariban işçiye olacak bunlar iktidarda oldukça hiç bi şey beklemeyin

Erdal utaş :

Ben inanıyorum bir şeylerin değişeceğini düşünüyorum sadece sakin olalım

Sabahattin :

İnşAllah Hakımızolanıalırız vijdanı olan Allahkorkusuolan Bizim Hakettiğimiz Haklarımızı Geriverirler

Umut :

Sayın cumhurbaşkanımız ve başbakanımız'dan emekli lik te yaş bekleyenler için müjde bekliyoruz sayın 2018 yılında

İsa :

Eyt liler sandıklara oy yerine eyt yazılı kağıt atalım

Ali :

Emeklilikte yasa takilanlar olarak ben haklı davamizi savunan eyt derneğinden cumhurbaşkanlığı seçiminde kendimizde cumhurbaşkanı adayı çıkaralım diyorum yaş bekleyen ve ailelerinide içine alırsak kesin kazanırız mevcut húkümet herkese dağıtıyor bize gelince Allah versin diyor emeklilikte yaşa takilanlar olarak bizim hakkımızî kim verirse o kazanır kıyak emekli müezzzinoğlu resmen bizimle alay etti unutmayın ne demişti eyt takılmaya devam edecek demişti zaten bu sözü onu koltuğundan etti ama bakan değişikliği oyunlarına gelmeyelim cumhurbaşkanı adayını çıkaralım işimizi sağlama alalım ..

Eyt magfuru :

Yuh size dah akpye oyyy veriyorsa niz emeklilik artık hayal lütfen referandumda hayirrrrrrrr diyin

gasp edilmis moruk :

Biz bunlara referandumda evet dersek bunlar bize hayirdemeyi ogretti bizim gibi calisipta evet diyenin aklinda sorun vardemek tuzukuru olanlar okumasin

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder