Ekrem Bora'yı kaybettik! 01 Nisan 2012, 15:48

Türk sinemasının ünlü oyuncusu Ekrem Bora hayatını kaybetti. Bir dönem Türk sinemasında zengin gazino patronu ya da işadamı tipini büyük bir başarı ile canlandıran Ekrem Bora genellikle filmlerinin sonunda öldürülürdü.
Ekrem Bora, gazinosunda çalışan ama muhtemelen piyaniste veya genç kemancıya aşık olan kadın sanatçıyı bir şekilde elde etmeye çalışırdı. Genellikle de filmlerin sonunda öldürülürdü. Ama her ölüm sahnesinde sanatçı olarak devleşirdi. Üzülerek yazıyoruz ki dev sanatçıyı bu defa gerçekten kaybettik. Bora, akciğerinde oluşan ödem nedeniyle bir süredir Kadıköy Florance Nightingale Hastanesi'nin yoğun bakımında tedavi görüyordu. Oyuncu yapılan tüm müdahaleye rağmen bugün saat 13. 45'te yaşamını yitirdi.. Ünlü oyuncunun cenazesinin salı günü toprağa verileceği öğrenildi.

EKREM BORA BİYOGRAFİSİ
Ekrem Bora Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak (7 Mart 1934, Ankara) İlkokuldan sonra, Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu'nu bitirerek mürettip ve mücellit diploması alan sanatçı, 1953 yılında Yıldız Dergisi'nin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci olmasına karşın, film çeviremeden askere gitti. Askerlik dönüşü ilk filmi olan "Alın Yazısı"nı çevirdi (1955). İki yıl aradan sonra tekrar sinema filmlerinde rol almaya devam eden sanatçı, ilerleyen yaşına rağmen dizi filmlerde oynamayı sürdürdü. Ödülleri 1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Sürtük 28. Antalya Film Şenliği, 1991, En İyi Erkek Oyuncu, Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu
Anahtar Kelimeler
ekrem bora kaybettik

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları