ASKER AİLELERİNE İLK ÖDEME YARIN BAŞLIYOR! 09 Eylül 2013, 17:20

Asker ailelerine maaş ödemesi için başvuran 80 bin kişiye ödemeler yarın başlıyor. Askerlik belgesi ile sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına başvuran ailelere yardımlar başlıyor.
Asker ailesi maaşına 80 bin kişi başvurdu, 17 bin aileye ilk ödeme yarın!
Başbakan Erdoğan’ın, eşi veya oğlu askerde olan muhtaç ailelere maaş müjdesi 2 aylık gecikmenin ardından bu ay hayata geçiyor.
Askerlik belgesi ile sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarına başvuran aileler iki ayda bir 500 TL yardım alacak.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürüttüğü projeye 80 bin başvuru yapıldı.
Gerekli incelemelerin ardından ilk etapta bu yardımı almaya hak kazanan 17 bin 221 aileye 10 Eylül’de ödeme yapılacak.
Bakanlık yetkilileri, 62 bin 779 bin başvuru ile ilgili incelemelerin devam ettiğini belirterek, gerekli koşullara uyanlara da ödemelerin yapılacağını vurguladı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın oğlu veya eşi askerde olan ihtiyaç sahibi ailelere yardım amacıyla başlattığı ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’na 80 bin aile başvuru yaptı.
TEK SEFERDE 1500 TL ÖDENECEK
Bakanlık başvurularla ilgili ilk değerlendirmeyi tamamlayarak 10 Eylül’de ihtiyaç sahibi aileleremaaş bağlayacak.
Proje kapsamında ilk etapta başvurusu kabul edilen 17 bin 221 aileye gönderilecek PTT Kart ile yardım yapılacak.
Yardımlar geçtiğimiz nisan ayı baz alınarak 6 ay üzerinden yapılacak. Başvurusu kabul edilen 17 bin aile tek seferde bin 500 TL yardım alacak.
Başvuru yapan 62 bin 779 aile ile ilgili incelemelerin devam ettiğini belirten bakanlık yetkilileri, “Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile incelemeler devam ediyor. Bloklar halinde gerekli koşulları taşıyan aileler sisteme kaydedilecek. Herhangi bir hak kaybı olmayacak.
Ailelerimizin başvuru tarihleri esas alınarak incelemelerin ardından toplu ödemeler yapılacak. Ancak ilk etapta başvurusu kabul edilen 17 bin 221 ailemize Nisan ayı baz alınarak ödeme yapacağız. Bu ailelerimize 10 Eylül’de toplam 16 milyon 558 bin lira ödeme yapacağız.” diye konuştu.
AYDA 250 LİRA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz nisan ayında oğlu askerde olan ihtiyaç sahibi ailelere maaş bağlanacağı müjdesini vermişti.
Erdoğan, “Evladı askerde olan ve ihtiyacı olan ailelere ayda 250 lira yardımda bulunacağız. Annesinin hesabına veya evliyse eşinin hesabına bu para yatırılacak.” demişti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’nı hayata geçirdi. Bakanlık, evi geçindiren kişi askere gittiğinde ailesine destek vermek için çalışmalara başladı.
Proje kapsamında oğlu ya da eşi vatani görevini yaparken muhtaç duruma düşen aileleremaaş bağlanacak. Projeden yararlanmak isteyen ailelerin, il ve ilçelerde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekiyor. Vakıf mütevelli heyeti başvuruda bulunan ailenin önce durumunu inceliyor.
Silah altındaki er ve erbaş evli ve eşinin sosyal güvencesi yoksa, muhtaçlık kararı alınmışsa bumaaştan yararlanabiliyor. Kişi bekâr ise anne ve babasının sosyal güvencesine bakılıyor. Yapılan incelemelerde muhtaçlık kararı verilenlere maaş bağlanıyor.
80 BİN KİŞİ BAŞVURDU
Projenin hayata geçtiği 5 aylık süre içerisinde 80 bin başvuru yapıldı. Bakanlığın ilk etapta temmuz ayında ödeme yapması beklenirken bazı aksaklıklar nedeniyle ödemeler eylül ayına uzadı. Bakanlık gerekli incelemelerin ardından ilk etapta 80 bin kişi arasından belgelerinin incelenmesi tamamlanan 17 bin 221 aileye ödeme yapılacak.
Yardımdan yararlanmak isteyenlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına nüfus cüzdanı sureti ve askerlik belgesi ile birlikte dilekçe vermesi yeterli.
Askerdeki kişi evliyse resmi nikâhlı eşinin, evli değilse anne veya babasının başvurusu dikkate alınıyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Milli Savunma Bakanlığı sistemlerinden askerlik durumuna ilişkin bilgiler online çekiliyor. Askerlik süresinin bittiği sistemden tespit edilecek.
Yardıma, askere giden kişinin evli ise sadece eşi, bekar ise öncelikle annesi, annesi hayatta değil ise babası başvurabilecek.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları