Aczmendiler: bizi rahatsız etmeyin! 12 Mart 2012, 21:19

Şanlıurfa'da, bir grup aczmendi son zamanlarda sürekli kimlik kontrolü bahanesiyle polis tarafından durdurulduklarını ileri sürerek, ;kent merkezinde yürüyüş yaptı
. Kıyafetlerinden başka hiçbir farklılıklarının bulunmadığını söyleyen ve bu uygulamadan dolayı rahatsız olduklarını belirten aczmendiler, "Bizlerin sabır sınırlarıyla oynamaya hakkınız yok" dedi.

Yaklaşık 20 aczmendi, sabah saatlerinde Türkmeydanı Mahallesi’nde bulunan Aczmendi Dergahı adını verdikleri evden çıkarak kent merkezine doğru yürümeye başladı. Çok sayıda resmi ve sivil polisin takip ettiği aczmendilerin yürüyüşü çevrede bulunan esnaf ve vatandaşlar tarafından meraklı gözlerle izlendi.

"RAHATSIZ OLUYORUZ"

Onlarca meraklı vatandaşın da takip ettiği aczmendiler adına gazetecilere açıklama yapan Hakan Çolak, kendilerinin de Türkiye vatandaşı olduklarını, ancak polis tarafından sık sık keyfi kimlik sorma bahanesiyle durdurulduklarını ileri sürdü. Sürekli önlerinin kesildiğini ve kimlik sorma bahanesiyle üzerlerinde baskı kurulduğunu iddia eden Çolak, şöyle konuştu:

"Bizi rahatsız eden yasal anlamda kimlik sorulması değil, nezaketten uzak bir tarzda, taciz ve tahrik eder bir hitapla muhatap olunmasıdır. Tepeden bakan, hakaretvari, hesaba çeker bir edayla bizlerle muhatap olunmasından rahatsız oluyoruz. Kıyafetinden başka hiçbir farklılığı bulunmayan bizleri tahrik ve taciz etme gayelerinin ne olduğunu anlayamıyoruz. Üzerimizdeki kıyafet Hz. Muhammed’in giydiği kıyafettir ve bu kimseyi rahatsız etmesin. Buradayız, kimliklerimizi toplayıp, sorgulamanızı yapın, sakıncalı birisi varsa kendi ellerimizle teslim edelim. Ama, böyle bir durum yoksa resmi görevinizi kötüye kullanmayın. Bizlerin sabır sınırlarıyla oynamaya hakkınız yok. Hizmet için varsınız, o halde hizmetinize bakın. Bizler gibi gönüllü asayiş memuru olan Nur talebeleriyle uğraşmayın."

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları