TTNET'E ALTERNATİF: KAZI KONUŞ KARTLI İNTERNET GELİYOR! 15 Ocak 2013, 00:11

Bilişim sektöründe henüz Türkiye'de çok az bilinen bir fırsatı Wireless Cloud TTH Firması Türkiye'de tanıtmaya başladı. Kurulan özel bir ağ sayesinde artık internet erişimi bir kart kadar yakın olacak...
Türk sermayesi kurulup BTK'dan altyapı işletmeciliği ve internet servis sağlayıcılığı lisanslarına sahip olan teknoloji firması Wireless Cloud TTH, bulut bilişim teknoloji altyapı lisansını ABD Kaliforniya'da bulunan Silikon Vadisinde kayıtlı CASDEX firmasından alıyor ve bu teknolojiyi kullanarak internet erişimi, voip, video on demand ve ip surveillance hizmetlerini veriyor.
Bilindiği anlamda internet servis sağlayıcılarından farklı olarak, interneti kullanıcılara bakır hatlara bağlı telefonlar üzerinden değil, kablosuz olarak ulaştırıyor.
Şehir çapında sistem, internet erişimi sağlayabilmek için evlerde kullandığımız modemlerle aynı teknoloji altyapısıyla çalışan, ancak çetin hava şartlarında kullanıma da uygun dış mekan internet dağıtıcıları çalışıyor.

Prensip olarak GSM mantığında hücresel bağlantı mimarisine sahip olan teknoloji, ip bazında vericiler arası dolaşım (roaming) imkanı sağlarken, bu ise tek bir ip ile kesintisiz olarak mobil internet erişimi sağlanması anlamına geliyor. Kablosuz network altyapısı bir kez kurulduktan sonra entegre hizmetler otomatikman devreye girmiş oluyor.

Örneğin şehir çapında MOBESE güvenlik kameraları il, ilçe emniyet birimlerine asayiş takip ve kayıt imkanı sağlıyor.

LİSANS PROBLEMİ YOK!
Internet erişimi 2,4 GHZ serbest halk bandı üzerinden sağlandığı için yatırımcı, herhangi bir lisans problemi ile karşılaşmıyor. Dilendiği taktirde internet kullanım ücreti, müşteri portalı üzerinden kredi kartı, paypal vb. gibi ödeme şekilleri aracılığıyla da tahsil edilebiliyor.
Böylelikle, örneğin çarşıda gezerken ya da deniz kenarında, hatta denizde tekneyle gezerken, tek bir hesapla kablosuz internetten de faydalanmak mümkün oluyor...

Diğer yandan aynı kablosuz altyapı ile Jandarma ve polis gibi güvenlik birimleri de şehir çapında yüksek çözünürlüklü kablosuz Mobese kameralarını etkin olarak kullanabilme fırsatını yakalamış oluyor.

Firma yetkililerinden edinilen bilgiye göre şu anda Bodrum'un Yalıkavak beldesi sınırları içinde yaklaşık 7 km'den kablosuz görüntü aktarımı güvenli olarak yapılıyor.

KAZI KONTÖR KARTLARI İLE İNTERNETE GİRİLİYOR
Restaurantlar, kafeler, beach club gibi noktalarda perakende olarak satılan kazı kontör kartlar ile hiçbir taahhütde bulunmadan ya da telekom altyapısına ihtiyaç duymadan, ön ödemeli internet satın alınabiliyor.
Saatlik, günlük, haftalık kontör seçenekleri özellikle 3G bağlantı kotalarını tüketmekten kaçan yazlıkçılar için ideal bir seçenek olarak gözüken sistem, tatildeyken kendi GSM operatörlerini pahalı buldukları için cep telefonlarını dolaşımda kullanmaktan kaçınan yabancı turistler taraından da büyük ilgi görüyor.

İnternet erişiminde büyük kolaylık sağlayan sisteme, büyük şehirlerde ise farklı ihtiyaçlara hitap eden süre ve kota bazlı sonsuz esnek paketler tanımlamak mümkün olabiliyor.

CÜZİ BİR RAKAMA FRANCHİSİNG VERİYOR
Wireless Cloud TTH markasını ve teknolojisini kullanmak isteyen yatırımcılar franchise modelini de uygulayabiliyorlar. Firma, ilk altı aylık süre için isim hakkı bedeli talep etmiyor. Bir anlamda erken davranan bu yeni teknolojiyi isim hakkı ödemeden kullanabiliyor. Yatırım bedeli ise zannedilenin aksine oldukça mütevazı rakamlarla başlayabiliyor. Küçük bir alanı kaplayarak daha sonra sistem kar getirdikçe genişleme imkanı da mevcut kılınıyor.
Diğer yandan büyük yatırımcılar için de çok kısa süreler içinde, örneğin 6-8 aylık bir sürede orta büyüklükteki bir şehrin tümünü kaplamak mümkün olabiliyor. Ancak ilk sermaye bedeli, Wireless Cloud TTH firmasının hazırlayacağı fizibilite raporu ile tespit ediliyor. Bu raporda belirlenen kalemler yalnızca teknik donanım değil, yatırımın başarılı olabilmesi için gerekli tüm pazarlama, reklam ve eğitim kalemlerini de kapsayacak şekilde hazırlanıyor. Firma yetkilileri, yatırımın geri dönüş süresini ise, (ROI) Türkiye'de ortalama bir yıl içinde, kar ortaklığı modelinde yapılan yatırımlar için ise en geç iki sene içinde olacağını öngörüyor.

Kablosuz internet servis sağlayıcılığı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'nın birçok büyük kentinde gözde bir sektör olarak bilişim sektörü yatırımcılarının ilgi odağı durumunda. Ülkemizde ise henüz yeni yeni kırılmaya başlayan Türk Telekom monopolünün verdiği tutucu yapı, günümüze kadar yatırımcıyı bu sektörde ürkütmüş görünüyor. Ancak görünen o ki Wireless Cloud TTH gibi Türkiye pazarını hukuken iyi analiz eden firmalar yatırımcılar için yeni kazanç fırsatlarını oluşturmaya başladılar bile.

Yorum Gönder