Kumaşta son trend: yanmıyor, kirlenmiyor! 10 Mart 2012, 20:04

Ülkemizde artık nano teknoloji kullanılarak yanmayan, yağ, kir ve su tutmayan kumaş üretecek.
 
Denizli'deki Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tekstil Mühendisliği Bölümü, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği ve Malzeme ile Metalürji Mühendisliği Bölümleri işbirliğiyle nano teknoloji kullanılarak yanmayan, yağ, kir ve su tutmayan kumaş üretecek.

PAÜ Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan Onar, 7 yıl önce Türkiye'de ilk olarak sol-jel teknolojisini kullanarak nanosol kaplamalar ile tekstil malzemelerine çok fonksiyonlu özellikler kazandırılması yönünde çalışmalar başlattıklarını söyledi. Çok fonksiyonlu tekstillerin, tekstil endüstrisindeki değişimlerle birlikte önem kazandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Onar, "Sol-jel teknoloji, tekstil işletmesine kolaylıkla uygulanabilen bir yönteme sahiptir. Bu teknolojiyle, nano boyutta kaplanan filmlerle tekstil materyaline pek çok özellik tek bir proses ile kazandırılabilmekte ve böylece ilave fonksiyonel özellikler verilerek çok yönlü bir tekstil materyalinin üretimi sağlanabilmektedir. Sol-jel yöntemi ile kumaşlara su, kir, yağ iticilik, antimikrobiyallik, güç tutuşurluk, UV koruyuculuk gibi çok fonksiyonel özellikler kazandırmak, özellikle döşemelikler, perdeler ve masa örtüleri gibi ev tekstil ürünlerinde, sporcu kıyafetleri ve askeri tekstiller gibi teknik ürünlerde kullanım alanı bulacaktır. Bununla birlikte sol-jel yöntemi ile kumaşların kullanım performansı da artırılabilecektir" dedi.

ÇEVRE DOSTU
Yrd. Doç. Dr. Nurhan Onar, sol-jel yöntemi sayesinde daha az kimyasal madde kullanarak daha fonksiyonel ve daha yüksek performansa sahip kumaşların üretilmesinin mümkün olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Onar, "Ayrıca çevreye, insan sağlığına zararlı olan flor içeren su iticilik maddeleri ve halojenleri içeren güç tutuşurluk maddeleri yerine alternatif sol-jel kaplama maddelerinin üretilmesi ve tekstil materyaline kaplanması çevre dostu uygulamalar açısından önem taşımaktadır. Böylece bu zararlı maddelerin az kullanılması veya hiç kullanılmaması ile çevre yükü azalacak ve insan sağlığına zararlı etkiler ortadan kaldırılabilecektir" diye konuştu.

5 AYRI PROJE
Yedi yıldır yapılan çalışmalar kapsamında, beş ayrı proje yeralıyor. Sol-jel yöntemi kullanılacak projeler şöyle:

'Su itici ve güç tutuşur çok fonksiyonlu organik-inorganik hibrid tekstil kaplamalarının üretilmesi', 'Nano boyutlu çapraz bağlayıcı ürün eldesi ve kumaşa aplikasyonu', 'Multifonksiyonel tekstil materyallerinin üretimi ve karakterizasyonu' ile 'Tekstil materyallerinin elektriksel, manyetik ve mikrodalga özelliklerinin modifikasyonu ile görünmezlik özelliği kazandırılması.'

Yorumlar

wertads :

eline koluna saglık

türk :

helal sana komutanım

yücel bağrıyanık :

asker sizin amınıza soksun amına koyduklarım ben o askerlerin yerinde olsam belden aşağı hepinize sıkardım

h.mrttk :

niye kaçıyorsunuz lan pezevekler..

mehmet :

senin o vuran elini seveyim;Allah yar yardımcın olsun;keşke hepsi senin gibi bunları yoa getirse.Bi de videoyu çeken şerefsiz evladı önce askere artislik yapıyon sopayı yiyince asker bize saldırıyor diye yaygara yapıyon;keşke ananı .... yapsalardı o.çocuğu

resul :

komutanım ellerin dert görmesin

zafer :

ne yumruğu bunlara kurşun sıkacaksın

logos :

ulan ben dayanamaz sıkardım silahla lan iyi bile yapmış siz kimsiniz olum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları