FBI Facebook'un peşinde! 24 Mayıs 2012, 04:57

Sosyal medya devine mahkeme şoku...FBI devrede
Facebook hissedarları sosyal medya devini ve Morgan Stanley isimli yatırım bankasını, facebook'un halka arzı sırasında büyümesinin zayıfladığı gerçeğini gizledikleri için mahkemeye verdi. Wall Street "içinden" gelen habelere göre FBI'nın soruşturması genişletmesi durumunda pek çok Wall Street bankası risk altına girebilir. 

Facebook sahibi Mark Zuckerberg'de davalılar arasında, zira Zuckerberg'inde firmanın büyüme tahminleri konusuda hissedarları ve kamuoyunu yanılttığı iddia ediliyor.

Economist dergisi hemen facebook ile ilgili bir analiz yayınladı, sosyal medya devinin "başı dertte olanlar klübune" katıldığını belirtti. Firmanın hisseleri 42 dolarlarık açılışından 38 dolara kadar gerilemiş durumda. Reuters'in haberine göre diğer Wall Street bankalarının da FBI tarafından bu konu ile ilgili olarak incelenmesi söz konusu zira bütün bu bankaların, facebook hisselerinin ve firmanın genel değerinin olduğundan fazla gösterilmesinde katkısı var.

Halka arz sırasında Facebook'un değerinin 100 milyar dolar olduğu belirtilmişti, şimdi ise bazı uzmanlar bu rakamın "10 kez yalan olduğunu" yani facebook'un değerinin 10 milyar dolardan fazla olamayacağını belirtiyor.

Bütün bu gelişmelerin ışığında, Morgan Stanley dışında J.P Morgan ve Goldman & Sach gibi dev wall street bankaları da töhmet altında kalacak.

Geçen cuma'dan beri yaşanan gelişmelerden dolayı milyonlarca insan %20'lere kadar varan yatırımlarını facebook hisseleri yüzünden kaybetmiş durumda.

Hissedarları temsilen iki ayrı hukuk firması hem New York'ta hem de Kaliforniya eyaletinde facebook'a dava açtı.

ROTAHABER
Anahtar Kelimeler
fbı facebook un peşinde

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları