Facebook'u nasıl ekmek kapısı yaptılar? 18 Şubat 2012, 20:19

Facebook’ta, 500’den 750 bine kadar üye sayısı bulunan sayfaların satıldığı özel siteler ve bloglardaki ilanlar dikkat çekiyor.
 
nternette sosyal paylaşım sitesi kullanımında dünya 3’üncülüğünü elinde bulunduran Türkiye’de sanal alemin popüler adresi Facebook’ta, çok sayıda üyeliği bulunanlar sayfalarını satılığa çıkarıyor.

Dünyada 400 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan Facebook’ta, 500’den 750 bine kadar üye sayısı bulunan sayfaların satıldığı özel siteler ve bloglardaki ilanlar dikkat çekiyor. Verilen ilanlarda, grup üyelerinin gerçek olduğu, ’fake’ tabir edilen sahte üyeler olmadığını belirten kullanıcılar, sayfaları için 250-750 lira arasında değişen fiyat istiyor. Bu akımı değerlendiren Psikolog Hatice Ertuğrul, Türkiye’de yaşayan insanların, topluma kendini kabullendirme veya bastırılmış duygularını öne çıkarma dürtüleri nedeniyle, bu tür girişimlerde bulunduğunu belirtip, "Özgüven eksikliği olanlar, sosyal fobisi veya travma geçirenler, eksik kalmış duygularını sanal ortamda yaşamaya çalışıyor. Böyle olunca da birileri buna paraya çevirebiliyor" dedi.

TATMİN OLMA DUYGUSU

Sanal ortamda yaşanılan çarpık ve karmaşık yaşamların yoğunluğuna dikkat çeken Ertuğrul, şöyle konuştu:

"Bu toplumsal bir sorun olmakla birlikte, hayatımızın bir gerçeği haline geldi. Yanlış telefon uygulamasıyla başlayan ve MIRC, ICQ, MSN, Facebook ve Twitter’la devam eden sosyal ilişki girişimleri, günümüzde önüne geçilemez bir boyuta ulaştı. İnternet üzerinden tanışıp, evlilik kuranlar bir süre sonra, doğru kişiyle beraber olmadıkları duygusuyla boşandılar. Tabi ki, istisnalar olacaktır. Ancak, sanal dünyada genellikle insanlar kendilerini tanıtırken, olduğu gibi değil, olmak istediği gibi anlatıyor. Bu da bir süre sonra hayalin gerçeğe dönüşmesi demektir."

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları