Facebook'a ortak olmak istermisiniz? 22 Nisan 2012, 11:26

Bu yüzyılın çığır açan teknolojik olaylarından biri olan ve üye sayısı yaklaşık 850 milyona ulaşan Facebook'un son dönemde merakla beklenen halka arzının 17 Mayıs'ta gerçekleşeceği gündeme geldi.
 
Teknoloji haber sitesi Techcrunch‘ın kendi kaynaklarına dayanarak verdiği bilgiye göre Facebook'un halka arzı 17 Mayıs'ta gerçekleştirilecek ve söz konusu halka arz tarihinde Nasdaq borsasında Facebook için açılış gongunu şirketin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg çalacak.

Facebook'un yasal işlemlerini de yürüten Morgan Stanley ve Goldman Sachs'ın Mayıs ayını Facebook'a ayırdığı için bir diğer halka arzını üstlendikleri Millennial Media adlı şirketin halka arz işlemini Nisan'a çektiği ifade ediliyor. 

Facebook'un halka arz ile 100 milyar dolar civarında bir değerleme beklediği söyleniyor. Hisselerine 40 dolar/hisse fiyatla alıcı bulması beklenen sosyal ağın, 10 milyar dolar tutarında bir halka arz işlemi yapacağı belirtiliyor.

Değer 104 Milyar Dolar

ABD Sermaye Piyasası Kurulu SEC'e bildirilen verilere göre Facebook'un 3.1 milyar doları reklamlardan olmak üzere 2011 yılnda toplam gelirleri 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2004 yılında kurulan ve şu anda 850 milyonu bulan kullanıcı sayısına ulaşan Facebook, SEC'e, geçen yıl 1 milyar dolar net kâr açıkladı. Geçtiğimiz hafta fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'ı 1 milyar dolar karşılığında almak için anlaşmaya varan Facebook'a bu operasyon için SEC'ten izin çıkması durumunda, sosyal ağın değerinin de artması bekleniyor. New York Times gazetesinin konuya ilişkin haberine göre Instagram'ı bünyesine katması sonuncunda Facebook'un ikincil piyasadaki toplam değeri 104 milyar dolara (daha önce 100 ile 102 milyar dolar arasında idi) yükseldi.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları