YENİ BİR DÜNYA MI OLUŞUYOR! 03 Mart 2013, 18:38

2014'te Mars'a çarpması beklenen kuyruklu yıldızın, derinlerde donmuş suyu yüzeye çıkaracağı, artan sıcaklık ve kalınlaşan atmosferle gezegenin uzun dönemde Dünya'ya benzer koşullara sahip olabileceği düşünülüyor.
 Avustralyalı astronom Robert Mcnaught'un 3 Ocak'ta keşfettiği "C/2013 A1" isimli kuyruklu yıldızın önümüzdeki yıl Mars'a çarpabileceği iddia edildi. Finlandiya'daki Ursa Astronomi Derneği'nde görev yapan bir diğer meteor uzmanı Robert Matson ise, kuyruklu yıldızın Mars'a çarpması halinde gezegende büyük oranda bir değişim olabileceğini söyledi. Keşfedildikten sonra yapılan araştırmalar, kuyruklu yıldızın 19 Ekim 2014'te gezegenin yaklaşık 100 bin kilometre yakınından geçeceği yönündeydi. Ancak sonraki haftalarda derinleştirilen çalışmalarla, kuyruklu yıldızın gezegene çarpabileceği sonucuna ulaşıldı. Çarpışmanın büyük miktarda toz kaldıracağını ve gezegenin derinlerinde donmuş halde bulunan suyun sıvılaşıp yüzeye çıkacağını iddia eden Matson, bunun da ya küresel ısınmaya yol açıp daha kalın atmosfere ya da tozun güneş ışığını engellemesi yüzünden yüzey ısısının büyük bir oranda düşmesine yol açabileceğini söyledi.

1 MİLYAR MEGATONLUK GÜÇ

Gezegenin ısınması, atmosferin kalınlaşması ve derinlerdeki donmuş su ve karbondioksitin ısınıp yüzeye çıkması durumunda Mars'ın çok uzun dönemde Dünya'yla benzer koşullarla sahip olabileceğini belirtti. Ancak tam olarak boyutu bilinmese de en az 9 ve en fazla 50 kilometre çapındaki kuyruklu yıldızın gezegeni vurması durumunda saniyede 55 kilometre hızla giden gökcisminin büyük bir patlamaya yol açacağı kesin. Patlamanın gücünün bir milyar megaton veya test ettiğimiz en büyük nükleer bombadan 25 milyon kez daha güçlü olacağı belirtildi.
Anahtar Kelimeler
yeni dünya oluşuyor

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları