YENİ A TAKIMI İLE GELECEK 11 YIL İÇİN KONGRE 30 Eylül 2012, 10:36

Başbakan Erdoğan’ın önemli mesajlar vermesi beklenen AK Parti Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor.
 AK Parti'nin 4. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu’nda yapılıyor. AK Parti'yi 3 kez seçime götürecek kadro kongrede belirlenecek.

3. kez genel başkanlığa aday olacak Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu son adaylığı olacak.

Salonun birçok yerine kongrenin ana sloganı olan "Büyük Millet Büyük Güç Hedef 2023" afişleri asıldı.

Kongre nedeniyle Ankara'ya gelen partililer, Ankara Spor Salonu çevresinde sabah erken saatlerde toplanmaya başladı.

Salona girmek isteyen vatandaşlar için tek arama noktası oluşturulması özellikle 19 Mayıs Spor Kompleksi önünde büyük yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Delegeler için 2 ayrı arama noktası oluşturuldu.

Kongre için vatandaşların erken saatlerde salon çevresinde toplanması nedeniyle parti tarafından gelen vatandaşlara içerisinde sandviç, kek, kuru üzüm ve meyve suyundan oluşan kumanya dağıtıldı. Salona giremeyen vatandaşların kongreyi izlemeleri için de salon bahçesine dev ekran kuruldu.

Türkiye'nin hemen her yerinden partilileri kongreye getiren yüzlerce otobüs Atatürk Kültür Merkezi çevresindeki alanlara çekildi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı kongre salonu önünde bulunan Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapatıldı.

Bu arada, Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde salona gelerek incelemelerde bulundu.

BEŞ AYRI DİLDE SİMULTANE
Kongrede 200 yabancı konuk icin İngilizce, Fransızca, Rusça, Portekizce ve Arapça olmak üzere beş ayrı dilde simultane çeviri yapılacak. Davetliler arasında bulunan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Ankara'ya geldi. Kongreye İsrail ve Suriye'den konuk davet edilmedi.

İKİ ONUR KONUĞU
AK Parti'nin kongre için 2 onur konuğu bulunuyor. Partinin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in davet ettiği 4 onur konuğundan ikisi kongrede yer alacak.

Kendisini yakarak Arap Baharı'nı başlatan Muhammed Bouazizi'nin annesi ve kız kardeşi ile Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli aktivist Tevekkül Karman kongrede hazır bulunacak.

İsrail ordusuna ait tankın ezerek öldürdüğü ABD'li aktivist Rachel Corrie'nin ailesi ile Van depreminde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki'nin ailesi ise mazereti olduğu için daveti kabul etmedi.

HD YAYIN
Parti yetkilileri, ilk defa bir siyasi parti kongresinden full HD canlı yayın gerçekleştirileceğini belirtti.

12 kamerayla yapılacak canlı yayın, yurtiçi ve yurtdışındaki televizyonlara ücretsiz bir şekilde verilecek.

Öte yandan, Birgün, Aydınlık, Özgür Gündem, Sözcü ve Evrensel gazeteleri ile İMC ve Ulusal Kanal’ın kongreye davet edilmediği öğrenildi.

PARTİNİN 2 NUMARALI İSMİ NUMAN KURTULMUŞ MU OLACAK!


Kulislerden son iddialara göre Numan Kurtulmuş'un yeni AK Parti'deki yeni görevi belli oldu.

kulislerden son iddialar gelmeye devam ediyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Erdem Gül'ün haberine göre; AK Parti 'nin yeni transferlerinden Numan Kurtulmuş 'un parti içindeki görevi netleşti. Parti kulislerinde konuşulan son iddia, Erdoğan 'ın Kurtulmuş'u iki numaralı koltuk olarak bilinen hukuki ve siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getireceği...

Yeni parti yönetimi listesine dair tahminler havada uçuşurken, Başbakan Erdoğan sır gibi sakladığı isimleri bugünkü  büyük kongrede açıklayacak.


Yorum Gönder

Etiket Sonuçları