Önder Sav meydana çıktı! 14 Şubat 2012, 03:28

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP liderliğine seçilmesinin ardından, önce 10 yıl oturduğu genel sekreterlik koltuğunu kaybeden, daha sonra ise Parti Meclisi dışına itilen Önder Sav, uzun süren sessizliğini ilk kez bozdu.
Habertürk TV canlı yayınına katılan Sav, Kılıçdaroğlu’ndan Baykal’a, tüzük tartışmalarından inançlarına kadar birçok konuda önemli değerlendirmeler yaptı.
İşte Kurultay tartışmalarıyla ismi yeniden gündeme gelen Önder Sav’ın açıklamalarının satır başları:

SAFDIŞI EDİLDİK
Tüzük tartışması hangi aşamalardan geçti? Bu konuda yansız bir değerlendirme yapmak istiyorum. Genel Başkan 22 Mayıs günü, Atatürk Spor Salonu'nda aynen şöyle seslendi: Daha demokratik bir yapı olacak. Tüzüğün hukuksuzluklarını belirtmişti.
Yargıtay'dan üst üste uyarı yazıları geldi Sayın Genel Başkan da, 3 Kasım'da genel başkanlık görevini yapmadı, Parti Meclisi'ni toplamadı. Genel Başkan Yardımcısı ile toplantı devam etti. Tüzük değişikliği için kurultay çağrısı yapıldı. Sayın Genel Başkan, merkez yönetiminin değiştirildiğini bildirdi. Benimle beraber arkadaşlarımız saf dışı edildi.
"ÇARŞAF LİSTE SÖZÜNÜ TUTMADI"
Ne yazık ki Sayın Genel Başkan önüne çıkan ilk fırsatı tepti, Aralık 2010'daki kurultayda söz verdiği çarşaf listeyi bertaraf ederek blok listeyi kurultaya dayattı. Ama maalesef liste ortaya çıktıktan sonra delegelerde ve partililerde düş kırıklığı oldu. Mustafa Kemal'den bu yana hiçbir genel başkan bu kadar parti dışından gelen insana yer vermemiştir.
Bu 17 kişinin 9 tanesi halen milletvekili. Hem Parti Meclisi’ndeler hem de parlamentodalar. Parti dışından 17 kişiyi PM üyesi yapmak gibi bir hukuksuzluğu ortaya koymuşlardır. Parti Meclisi üyesi olup da başka partinin üyeliği devam edenler vardı.
"ALDIRMA GÖNÜL ALDIRMA"
Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu'nun 'Sabahattin Ali'yi CHP öldürttü' sözlerini bir dil sürçmesi olarak görüyorum. Ben CHP'ye gönül verenlere o ozanın sözleriyle 'Aldırma gönül aldırma' diyorum.
ÖN SEÇİM OLSAYDI SEÇİLEMEZLERDİ
CHP'yi adaylık vesilesi ile tanıyan 40 kişi ne yazık ki bugün milletvekilidir. Acı verici bir olaydır. Ön seçim vaadinde bulunan Sayın Genel Başkan sözünü tutsaydı, bu 40 kişi hatta genel başkan yardımcılığı yapan pek çok kişi seçilemezdi. Örgütten 206 arkadaşımız başvurdu sadece bir il başkanı ve iki ilçe başkanı seçilebildi. Örgüt pişman edildi.
ETİK DEĞİL
Seçimlerden önce de sonra da Sayın Genel Başkan'ın tüzük değişikliği vaadi oldu. “Lider sultasına son vereceğiz” diyordu. Parti Meclisi tüzük değişikliği için yol vermedi. Genel Başkan “tüzük değişecek” diyor yol alınamıyor. Beşte bir üye imza topladı. Bu talep bekletildikten sonra Sayın Genel Başkan birdenbire 'Ben kendi kurultayımı toplayacağım' diye ortaya çıkıyor. Bu hem etik değil hem de hukuka uygun değil.
KILIÇDAROĞLU İLE NEDEN YOLLARI AYRILDI?
Tüzük maddelerinin uygulanıp uygulanmaması noktasında anlaşmazlık çıktı. Biz Sayın Genel Başkan'ın imzasıyla dışlanmış olduk.
Kılıçdaroğlu ismini ilk ben ortaya attım. Ben hariç MYK'nın diğer üyeleri Sayın Baykal'ın yeniden aday olmasını istiyorlardı. Örgüte yapılan danışmalarda o günün koşulları içinde aday olmasının zorlukları olacaktı. Öne çıkan isim Sayın Kılıçdaroğlu oldu ve onun elini havaya kaldırdık. 
PARTİ SEÇİMDE BAŞARILI OLAMADI
Sayın Baykal kaset komplosuyla uzaklaştırılmadan önce Sonar tarafından yapılan ankete göre CHP'nin oyu yüzde 28'di. 12 Haziran'da puan kaybedildi. Yüzde 26 başarı olarak görülüyor. Önceki seçimde göre puan arttı deniliyor. AKP'nin ne kadar oy artırdığına bakarsanız, başarı göremezseniz.
KILIÇDAROĞLU DA MASUM DEĞİL
Sayın Kılıçdaroğlu bu tüzük değişiklikleri ile ilgili sütten çıkmış ak kaşık değil. 2002 yılında milletvekili oldu, 2003 yılında yönetici oldu. 2007 yılında grup başkanvekili oldu. Niçin Sayın Kılıçdaroğlu bu tüzük değişikliklerine o zaman katılmadığını söyledi. Ayrıca bir kısım yöneticiler bugün 21.12.2008 kurultayında da yöneticiydiler. Niye o zaman konuşmadılar? O dönem ben karşı çıktım, susması gereken onlar, ben değilim.
Yargının hatta silahlı kuvvetlerin yıpratıldığı dönemde CHP'nin güçlü olması gerekiyor. Tüzük, CHP'nin anayasasıdır. Orada fedakarlık yapılmaması gerekiyor.
MÜSLÜMANIM, ATEİST DEĞİLİM
Ben Müslümanım, atesit değilim. İnançların sorgulanmasından hoşlanmam.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları