KILIÇDAROĞLU'NDAN SARIGÜL'E İSTANBUL ÇAĞRISI! 06 Nisan 2013, 10:22

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayınında soruları yanıtladı
 AKP’ye çözüm için verdikleri krediyi Başbakan Erdoğan’ın kaybettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, akil insanlar için ise “Bu kadar temel bir sorunun bu denli magazinleştirilmesi doğru değil” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün CNN TÜRK’te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “AKP’ye çözüm için verdiğiniz Kredi devam ediyor mu?” sorusuna “Yanıtı çok kısa. Başbakan Erdoğan ertesi gün krediyi reddetti, böylelikle kapanmış oldu” diye yanıt verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:
- YETKİSİ YOK
(Çözüm Komisyonu’na ilişkin sorular üzerine) Anayasa’da ve Meclis İç Tüzüğü’nde soru sorma hakkı var. Ama araştırma komisyonunun devletin sıralarıyla ilgili bilgi alma hakkı yok. Herkesin araştırma hakkı yoktur. Deseler ki biz terör konusunda bir araştırma komisyonu kurmak istiyoruz. Biz de gideriz, konuşulur, bilgi alınır ona göre öneriler verilir. Ama yetki yok. Bizim önerimizin 2 ayağı vardı. Eşit temsil olan uzlaşma komisyonu ve buna bağlı akil adamlar… AKP’nin ki ile bizimkinin hiç alakası yok.
- MAGAZİNLEŞTİRİLMESİ DOĞRU DEĞİL
(Akil adamlara ilişkin soru üzerine) Bu kadar temel bir sorunu bu denli magazinleştirilmesi doğru bir olay değil. Burada seçim Sayın Başbakan tarafından yapıldı ve bir psikolojik harekatla görevlendirildiler. Olayın PR’ını yapmak için görevlendirildiler. 63 kişinin bir araya gelip ortak bir yol bulacaklarını düşünmüyorum. Üstelik taban tabana zıt görüşleri var, bu insanların hepsi değerli insanlar. Ama hükümetin söyletemediğini bunlar söyletmeye çalışıyorlar. Bu sivil inisiyatif değil. Özenle seçilmiş insanlar var. Neyi anlatacaklar? Barışı. Birisi, ‘sizin çözümünüz nedir?’ diye soracak. Benim çözümün şudur diyebilecek mi? Sayın Başbakan çözüm ile ilgili Dolmabahçe’de ip uçları verebilirdi.
- İNŞALLAH ÇIKARLAR
Başbakan, ‘Silahsız çıkacaklar dışarı’ dedi. Silahlı silahsız, çıkarlar mı, çıkmazlar mı? Bilmiyoruz. İnşallah çıkarlar. Başbakan silahları bırakıp çıksınlar diyor. Aksini söyleyen var mı? Yok. Aksinin isteyen var mı yok? Peki neyin karşılığında? Bilen yok?
- ERTESİ GÜN AÇIKLARIM
(‘Sayın Başbakan’ın ziyareti gerçekleşirse CHP süreçte yer alacak mı?’ sorusuna) Sayın Başbakan’a kapımız her zaman açık. Bana bilgi verirse, ertesi gün kamuoyuyla paylaşırım hepsini. Süreç şeffaf yürüyecek madem. Biz sorunun çözülmesini istiyoruz. Katkıyı vermeye hazırız. Samimi dürüst olacaksın, kişisel bir ajandan olmayacak, halkın kabul etmeyeceği angajmanlara girmeyeceksin dedim. Başbakan ertesi gün kabul etmedi. Bu insanla nasıl bir araya geleceğiz. Kullanılan dil, üslup temel bir sorunu çözmeye uygun değil. Ben yol haritası ile gittim, ertesi gün yapılan açıklamalara bakın. Öyle sert ifadeler kullandı ki, MHP hiç gelmedi zaten. Ana muhalefet ve yavru muhalefet öfkeden kuduruyor’ dedi. Bu dili kullananla nasıl bir araya geleceğiz. Sadece MHP değil AKP de sert dil kullandı. Kuduracaklar diyen kişi neden benden yardım istiyor ki, anlamıyorum. Bu süreç için en çok uğraşanlar bizleriz. Çocuklarımızın adını barış, özgür koyduk…
FAY HATLARI TETİKLENİR
Devlet bir sorunu çözmek için o sorunu yaratan ile görüşmez. Şu an doğrudan muhatap Başbakan Erdoğan’dır. (Öcalan’a) ‘Televizyonu ben verdim’ diyor. Kürt kardeşlerimize çok büyük umutlar verildi. Başarılı olunmazsa ne olacak? Hayal kırıklıkları toplumun fay hatlarını tetikler, toplumda kargaşa çıkarır.
ÖNCE CHP’YE ÜYE OLSUN
İstanbul adayları konusunda Kılıçdaroğlu, “Birden fazla aday var. kamuoyu yoklaması ve örgütte eğilim yoklaması yapacağız” dedi. Mustafa Sarıgül’e ilişkin bir soruya da “Tabii önce üye olması lazım. Kendisine defalarca çağrı yaptık. ‘Gelirsem 3 bin kişi ile gelirim’ dedi. 3 değil 5 bin 10 bin kişi ile gelsin” yanıtını verdi.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları