KABİNE DEĞİŞECEK... BAKANLAR BAŞKAN OLACAK! 14 Ağustos 2013, 18:28

AK Parti tüzüğündeki üç dönem şartı gereği 2015'teki milletvekilliği seçimlerine giremeyecek olan bakanlar, belediye başkanlıklarına kaydırılacak, bunun için de ekim ayında kabine de büyük bir revizyon bekleniyor.
AK Parti’de 2014'ün mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle revizyon heyecanı yaşanıyor. Parti tüzüğündeki üç dönem şartı nedeniyle 2015'te yeniden seçilemeyecek olan bakanlar yerel yönetimlere kaydırılacak.

AK Parti, başta büyükşehirler olmak üzere her il için en “uygun” adayı belirlemek üzere yerel düzeyde sürekli anketler yaptırıyor. Anketlerini sıklaştıran parti halkın eğilimlerini göz önüne alarak aday tespitinde bulunacak.

BAKANLAR BAŞKAN OLACAK

Üç dönemdir AK Parti'den milletvekili seçilen birçok ismin yanı sıra bakanlık koltuğunda da oturan bazı isimler ekim ayında istifa ederek uygun görülen illerden belediye başkan adayı olacak. Binali Yıldırım, Egemen Bağış, Ali Babacan, Suat Kılıç ve Faruk Çelik gibi bakanlık koltuğunda oturan isimlerin büyükşehirlerden belediye başkan adayı gösterilecekleri kulislerin en hararetli konularının başında geliyor.

BAKANLIK BEKLENTİSİ

Belediye başkanlığı için bakanlıktan istifa edecek isimlerin boş bırakacağı koltukların taliplileri ise bir hayli fazla. Eylül ya da en geç ekim ayı içinde yeniden aday gösterilecek mevcut başkanların adaylıklarının ilan edilebileceği ifade edilirken, parti tüzüğündeki 3 dönem sınırlaması nedeniyle genel seçimlerde yeniden aday olamayacak bazı bakanlarını büyükşehir belediye başkanlığına kaydırmayı düşünen Erdoğan’ın, kabinede buna yönelik eylül-ekim gibi revizyona gitmesi de bekleniyor. Üç dönem engeline takılacak milletvekilleri arasında ise, kabine revizyonu ile parlamentoya “bakan” olarak veda etme heyecanı yaşanıyor.
KAYNAK: CAFE SİYASET


Yorum Gönder

Etiket Sonuçları