İDAM GERİ GELSİN ÖNERİSİ! 13 Temmuz 2012, 10:50

MHP yeni Anayasa için idam hükmünü geri istedi.
Yeni anayasa çalışmaları kapsamında MHP’den “ölüm cezasını geri getirme” hamlesi gelirken, AK Parti ise basın ve yayın hürriyetine yeni sınırlamalar getirilmesini önerdi.

Vatan gazetesinden Şebnem Hoşgör'ün haberine göre BDP’nin yeni anayasaya ilişkin talep ve önerilerinin AK Parti, CHP ve MHP tarafından dikkate alınmamasını gerekçe göstererek “masadan kalkma” resti karşısında çalışmalarına 1 Ağustos’a kadar ara veren TBMM Uzlaşma Komisyonu, şu ana kadar 4 maddeyi tam mutabakatla kaleme alabildi. Partilerin görüş ayrılığı yaşadığı 19 madde ise “parantez” formülüyle metne döküldü.

VATAN’ın ulaştığı madde önerileri ve yazılan taslak metinler ise yeni Anayasa çalışmaları kapsamında MHP’nin ölüm cezasını geri getirme hamlesinin AK Parti, CHP ve BDP’den döndüğünü ortaya koydu. Yeni Anayasa’nın “Suç ve Cezalara İlişkin Esaslar” başlıklı 25. maddesinin görüşmeleri sırasında MHP’den “idam” sürprizi geldi. MHP komisyona bu madde için sunduğu öneri metninde, mevcut anayasanın ölüm cezasını yasaklayan hükmüne yer vermedi. AK Parti, CHP ve BDP’nin önerdiği metinlerde ise yürürlükteki anayasada olduğu gibi ‘Ölüm cezası ve genel müsadere cezası verilemez’ hükmü aynen yer aldı. MHP’nin önerisinde ise sadece ‘Genel müsadere cezası verilemez’ ifadesi dikkat çekti. Ancak komisyonda ilgili fıkranın görüşmeleri sırasında MHP, AK Parti ile arasında sık sık siyasi polemik konusu olan ölüm cezasına ilişkin ‘Geri gelsin’ talebinde direnmedi. Taslak metnin ilgili fıkrasında partilerin görüş ayrılığını gösterir şekilde herhangi bir parantez içi nota yer verilmemesi, MHP’nin talebinde ısrarcı olmadığının göstergesi oldu.
 
Anahtar Kelimeler
idam geri gelsin önerisi

Yorumlar

turko :

kalemine sağlık abicim

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları