ERDOĞAN:KÜRT SORUNUNUN KAYNAĞI CHP'DİR! 03 Haziran 2012, 00:28

Başbakan Erdoğan, partisinin Diyarbakır il kongresinde CHP ve BDP'ye yüklendi. Yatırımların terör örgütü tarafından engellendiğini söyleyen Erdoğan, Kürt sorunun kaynağının CHP, istismarcısının da BDP olduğunu kaydetti...
 Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"Geride bıraktığımız 10 yılda Türkiye'yi daha fazla kalkındırdık, daha fazla özgürleştirdik.

Biz hiçbir zaman Diyarbakır halkının fikirlerini aklımızdan çıkarmadık. Diyarbakır bizi hiç mahçup etmedi. Gerektiğinde canımızı ortaya koyarak hizmet yaptık.

Bizi türlü oyunlarla saf dışı bırakmaya çalıştılar.

AK Parti'yi hasım görenler, AK Parti bünyesinde faaliyet gösteren benim Kürt kökenli kardeşlerime olmadık zulümler yaptılar.

Diyarbakır teşkilatımız kurulduğu günden bu yana çok zor şartlar altında çalıştı, çalışmaya devam ediyor.

Daha 4 gün önce il başkanlığımızın önünde ses bombası patlattılar.

Milletvekillerimiz tehdit edildi. Veysel kardeşimiz taziye için gittiği Muş'dan dönerken kaçırıldı.

Sizler, Diyarbakır sevdası ile hizmet aşkı ile coşku ile çalışmaya devam ettiniz. Sizler Türkiye'yi büyütmek için kahramanca mücadele verdiniz. Bunun için hepinizi tek tek tebrik ediyorum.

AK Parti'ye daha kurulmadan Diyarbakır kucağını açmıştır. Bundan sonra da kimse bozamayacaktır. Buna ne terör örgütü, ne de onun siyasi uzantıları bozabilir.

Bu benim Başbakan olarak Diyarbakır'a 12. ziyaretim. Burası benim Başbakan olarak en fazla ziyaret etitğim şehirlerden biri.

Biz Diyarbakır'a sevdalıyız. Biz Diyarbakır'ın efendisi değil, hizmetkarıyız. Diyarbakır'a ne zaman geldimse gönül dili ile konuştum. Çünkü ben sadece Diyarbakırlılar'ın huzurunda konuşmuyorum. Maliki Ejder Hazretelerinin, Abdurrahman gibi 41 sahabenin huzurlarında konuşuyorum.

Ben Diyarbakır'da ayrıca buranın fatihi İyaz bin Halit hazretlerinin huzurunda konuşuyorum.

Diyarbakır'daki her konuşmamı bu hassasiyetle yaptım. Bugün de buraya sizin kardeşiniz olarak geldim konuşuyorum. Bir siyasetçi değil, genel başkan değil, kardeşiniz olarak konuşuyorum.

Bizim aracılara ve araçlara ihtiyacımız yok. Biz birbirimizle medya üzerinden iletişim kuranlardan değiliz.

Biz birbimizi gönülden seviyoruz. Kürtçe de konuşsak, Türkçe de, Zaza ca da konuşsak kalp dili ile iletişim kuruyoruz.

Diyarbakır ile bizim aramıza hiç kimse giremez. Birileri çıkmış Diyarbakır'dan Başbakan'ın beklentisi yok diyor, Başbakan Amed'e gelemez diyor, Kürtler sokaga çıkmasın diyor.

Sen kim oluyorsun. Ben buraya kardeşlerimle kucaklaşmaya geldim. Ben buraya milletimle aracısız kucaklaşmaya geldim. Simsarlarla değil, aracısız konuşmaya geldim.

Biri çıkmış tehdit ederek, "AK Parti'nin kongresine kimse gitmesin" diyor. Hani siz özgürlükten yana idiniz. Bir kongreden neden bu kadar korkuyorsunuz.

Bunların söyleyecek sözü yok, onun için şiddeti özendirirler.

Kendileri ortaya bir hizmet koyamaz.

Bunlar hedef olarak sadece AK Parti'yi görüyorlar. Çünkü çözüm üretiyoruz. AK Parti gönül dili ile konuştuğu için bunlar iletişimden korkuyor.

Biz hep birlikte ne kadar Fatih'in yol arkadaşı isek o kadar da Halit bin Velid'in Selahattin Eyyubi'nin yol arkadaşıyız.

Biz aynı gök kubbe altında biriz, birlikteyiz, kardeşiz.

Şuraya dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Bu kardeşiniz Kasımpaşa'dan çıktı. Diyarbakır'da Benusen ne ise İstanbul'da Kasımpaşa odur.

Ben ne kadar İstanbullu, Rizeli isem, o kadar Diyarbakırlı, o kadar Batmanlıyım.

Ben 14 Ağustos 2001'de, 2005'te nerede isem, 2011'de nerede isem bugün de aynı yerdeyim.

Selahattin Eyyubi'nin kefeni vasiyeti üzerine Şam sokaklarında bir sırığın ucuna takılıp dolaştırıldı. "Bakın krallıklar deviren Selahattin'in son halini görün" dediler.

Biz bu hassasiyetle işlerimizi yapıyoruz.

Bizim için söz senettir.

TERÖR KONUSUNDA ENGELLENDİK

9.5 yıldan bu yana terör konusunda hangi adımı attıysak çok büyük engellerle karşılaştık.

Bizim Rabbimizden başka kimseye verilecek hesabımız yoktur. Kürt kökenli vatandaşlarımızın hakkını savunduğunu iddia eden bir parti var. Anayasa değişikliği konusunda partilerin kapatılmasını engelleyen bir değişiklik getiriyorduk. Bunlar o değişiklik sırasında Meclis'i terkedip kaçtılar.

Bizim içimizde de onlarla hareket eden 3-4 kişi onlarla birlikte hareket etti. Onun için değiştiremedik.

Bu kanlı meselenin içinde sadece terör örgütü yok, kandan devşirenler, türkiye'nin büyümesinden rahatsız olanlar var. 12 Haziran'da 7 bölgede AK Parti birinci oldu. Siz bu partinin mensuplarısınız. Siz birliğin bütünlüğün temsilcisisiniz.

4 SAAT KÜRTÇE YAYINA GEÇERKEN ONLAR DUDAK BÜKTÜLER

Biz omzumuzdaki emanetin farkındayız. Kibir, gurur bize hiç bir zaman musallat olamaz. Biz 24 saat Kürtçe yayına geçerken, onlar dudak büktüler yapamazlar dediler.

Biz karanlık odaklara vesayetçi anlayışla mücadele ederken bizi taşladılar. Bu terör şebekelerine rağmen Ak Parti her şeyi tek başına yapmıştır. Cumhuriyet tarihinde Kürt meselesinde en büyük kazanımları Ak Parti hayata geçirmiştir.
ALLAH'TAN BAŞKA ZAFER SAHİBİ YOKTUR

Biz bu dünyadan bir tek kefenle göçüp gideceğimizi biliyoruz. Biz hep milletin diliyle konuştuk. Biz bu yola yüreğimizi koduk. Biz üzerimizdeki emenaten farkındayız. Bu topraklardan sadece kefenle gideceğimiz ibiliyoruz. Allah'tan başka zafer yoktur.

Herşeyi çözdüğümüzü iddia etmiyorum. Birçok eksiğin daha olduğunun farkındayız. Birçok sorunlarımız var. Roman'ın Çerkez'in de sorunları var, Kürt kardeşlerimin de sorunları var. Hepsinin farkındayız ve çözeceğiz.

Güneydoğu'ya 25 katrilyon yatırım yaptık. Diyarbakır bölünmüş yollarla, şehir içindeki üç katlı kavşaklar, tarıma yönelik destekler en üst seviyeye çıkıyorsa, bi Dİyarbakır'a, Diyarbakırlı kardeşlerimize olan sevdamızdandır.

BİZİ TEHDİT ETTİLER

Bizi tehdit ettiler, ama biz yılmadık yola devam ettik. Bu terör örgütü avanesi yatırımların önünü kesmek için iş makinalarını yaktılar. Onlar yolları kapattılar, kestiler, biz duble yollar yaptık. Onlar engel oldular biz havaalanı yaptık. Yüksekova'ya Şırnak'a havaalanı yaptık onlar engel oldular. Havaalanını gelmesini niçin istemiorsunuz? Diyarbakır Havaalanınn ihalesi yapıldı, inşaallah modern bir Diyarbakır Havaalanını uluslararası camiaya hazırlayıp sunacağız...

KÜRT SORUNUNUN KAYNAĞI CHP'DİR

Kürt meselesinin kaynağı CHP, istismarcısı da BDP'dir. Bu coğrafyanın CHP'si, BDP'dir... Şimdi çıkmış 10 madde sonuyor. Şimdiye kadar neredeydiniz? Biz bugün de bu meselenin çözümü için ortak hareket etmekten kaçınmayız. Ama önce CHP Genel Başkanı gitsin Güneydoğu illerini öğrensin. Mersin'in nerede olduğunu öğrensin.

İNKAR VE ASİMİLASYONA BİZ SON VERDİK

Zihinlerimize ipotek konulmasına asla izin vermeyin. Dağdaki gençleri teşvik edenlere onların propagandasına aldanmayın. Hiçbir şey karanlıkta kalmayacak. Güneydoğu'da işsizlik çok. Güneydoğu'da girişimci gelmiyor. Burada terör var onun için. İnkar, ret ve asimilasyon politikalarına biz son verdik. Reform süreci hız kesmeden devam ediyor.

4. ADALET PAKETİ GELİYOR

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine verdiği tüm kararları tek tek inceledik. Mülkiyet hakkını ihlal eden uygulamalar son vereceğiz. 4. yargı paketiyle basın özgürlüğünün önünü açıyoruz. Basit terör suçlarına erteleme getiriyoruz. İşkence'de zaman aşımını kaldıracağız. Sanık hakları güçlendiriyoruz. İddia ve savunma makamı arasında denge getiriyoruz. Düşünce ve vicdan özgürlüğünün önündeki engelleri, mülkiyet hakkının önündeki engelleri kaldırıyoruz. Bu ihlalleri ortadan kaldıracak adımlar atıyoruz. İşkenceye sıfır tolerans göstereceğiz. Özel hayatın ve aile hayatının daha güçlü korunması için adımlar atıyoruz.

KÜRTAJ KONUSU

Son zamanlarda kürtaj ve sezeryan tartışılıyor. Burada iki yaklaşım tarzı var. Diyorlar ki, bu vücut benimdir, tercih hakkımı kullanırım. Bunun daha çok feminist kesim propagandasını yapıyor. Bunun yanında yaşam hakkı var. Biz yaşam hakkından hareket ediyoruz. Bir vücutta cenin öldürüldüğünde ha yaşam halinde öldürülen ha orada. Bizim için aynıdır. Bunu öldürme hakkına kimse sahip değil. Bu tür olaylar insan sağlığını tehdit eden yollardır, bu oyunu da bozacağız. Niye kadın demiyorsunuz da anne diyorsunuz? Bu kesimin mantığı bu. Buna karşı çıkan kesim annelik makamını da kabul etmeyen kesimdir. Bunlar anne de demiyor, kadın diyor. Biz anne diyoruz. Annenin ayaklarının altı öpülür diyoruz biz. bizim dinimiz, "Cennet annelerin ayakları altındadır" diyor. Biz muhafazakar demokrat bir partiyiz. Biz bu anlayışla çalışıyor ve halkımıza bunu anlatıyoruz.

SEZERYAN NÜFUSU DONDURMAYA DÖNÜK BİR OLAY

Sezeryan olayı bu ülkede nüfusu dondurmaya yönelik bir olaydır. Dert başka. Dert many many (para para.) Oradan çok daha fazla götürüyorlar. Özel hastanelerde yüzde 90'lara varıyor. Kimi uyutuyorsunuz. Bu milletin nüfusu artmalı. Özel hastanelerde yüzde 90'a kadar sezeryanla doğum var. Türkiye'de bu oran yüzde 50. Nufusumuzun güçlü olmalı. Yaşlı nüfusa değil, genç dinamik bir nüfusa sahip olmalıyız.

DEV BİR CAMİ VE STAD GELİYOR

Diyarbakır'a dev bir stad yapacağız. Artık Ulu cami yetmiyor. 10 bin kişilik dev bir cami yapacağız..

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları