CHP'de gergin kongre başladı 26 Şubat 2012, 12:00

Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan 16. Olağanüstü Kurultay için delegeler salona gelmeye başladı. Kurultayın toplanabilmesi için 625 delegenin gelmesi gerekiyor.
İsa Gök:Delege yetersiz Gürsel Tekin: Çok fazla delege var!

NTV canlı yayınına katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, kurultay sürecini değerlendirdi. CHP Milletvekili İsa Gök'ün "380 delege var!" açıklamasına "Delege yeter sayısının olmayacağı" iddialarına da cevap veren Tekin, "Salonda gözlemlediğim kadarıyla 900'den fazla delegemiz yerini aldı" dedi.

MUHALİFLER DE SALONDA, İMZA ATMIYORLAR
En çok merak edilen konu, 1247 delegenin kaçının kurultaya geleceği. Muhalifler, kurultayın toplanmaması için gerekli delege sayısı olan 625'in bulunamaması için kurultaya katılmama yolunu seçmişlerdi. Ancak salonda, muhaliflerden isimlere de rastlamak mümkün. Muhalifler salondalar ama, delegeler için ayrılan girişe konulan hazirun cetvelini imzalamıyorlar.

Kurultay yetkilileri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun henüz kurultay salonuna gelmediği şu anda bile, kurultayın toplanması için gerekli sayının aşıldığını belirtiyorlar ancak tam sayıyı vermiyorlar.

HEP BİR AĞIZDAN GENÇLİĞE HİTABE
Kurultay'da sık sık tekrarlanan ve delegeler ile izleyicilerin en çok tezahüratıyla karşılanan ise, son dönemde tartışma konusu olan Atatürk'ün "Gençliğe hitabesi". Hitabe art arda, Atatürk'ün ekranlara yansıtılan barkovizyon görüntüleri eşliğinde salona veriliyor. Delegeler ve izleyiciler de Atatürk'ün hitabesini ayakta ve hep bir ağızdan tekrar ediyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, Arena Spor Salonu'na gitmek için evinde çıkarken gazetecilerin sorularnı cevapladı. Kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Güzel bir kurultay geçireceğiz. Demokrasi şöleni içinde kurultayımızı gerçekleştireceğiz" dedi. Bu açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte yola çıktı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu saat 10:35 itibariyle salona giriş yaptı. Salonda partililerden büyük bir alkış alan Kılıçdaroğlu eşi ile salondaki yerini aldı.

Salona giren Kılıçdaroğlu, salondaki şölenin çok güzel olduğunu ve güzel bir kurultay gerçekleştireceklerini söyledi. 'Demokrasi şöleni yaşıyoruz' diyen Kılıçdaroğlu, CHP'li delegelerin alkışları arasından partilileri selamlayarak geçti.

Kılıçdaroğlu'nun yerini alması ile Anadolu Ateşi'nin gösterisi de başladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, salonda 850 delegenin bulunduğunu açıkladı.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları