CHP'DE ADAY ADAYLIK BAŞVURUSU 7 ŞUBAT'A UZATILDI! 11 Ağustos 2013, 13:08

CHP'de aday adaylık başvuru süreci önce 31 Temmuz Çarşamba, sonrasında 2 Eylül'e şimdide özel statüsü olanlar düşünülerek 7 Şubat 2014'e uzatıldı...
CHP’de 2014 yerel seçimleri için 31 Temmuz Çarşamba günü sona ereceği açıklanan aday adaylığı başvuru süresi MYK kararıyla 2 Eylül 2013 tarihine kadar uzatıldı. Şimdi ise bu tarihin 7 Şubat 2014'e kadar uzatıldığı açıklandı...
Konuyu CHP'lilerin yoğun olarak takip ettiği  www.gercekgundem.com sitesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurcusu dostumuz Barış Yarkadaş köşesinden duyurdu...

İşte Barış Yarkadaş'ın şimdiye kadar 3. kez uzatılan bu süreci irdelediği makalesi:

1 Ağustos tarihinde kaleme aldığım "CHP'li adaylar hata yapıyor'' başlıklı yazıda, CHP yönetiminin aldığı bir kararı eleştirmiştim. Yazıda, CHP yönetiminin, siyaseti halklaştırmak yerine, "zengin uğraşı'' haline dönüştürdüğünü söylemiştim. Buna örnek olarak da belediye meclis üyesi aday adayları ile belediye başkanlarından alınan başvuru ücretinin yüksekliğini örnek göstermiştim. Bildiğiniz üzere, CHP İl ve İlçe Örgütleri, meclis üyesi aday adaylarından 4500, belediye başkan adaylarından ise 10 ile 15 bin TL alıyor. Siyaset yapmak isteyen yüzlerce kişi ise bu parayı ödeyemediği için geride duruyor. 

Bundan yaklaşık bir hafta önce Gerçek Gündem'de yer verdiğimiz bir haberde, yine aynı yaraya parmak basmıştık.CHP PM ve MYK'nın kararına rağmen, il ve ilçe örgütlerinin, gençler, kadınlar ve engellilerden "aday adaylığı ücreti'' talep ettiğini yazmıştık. ''Gençler, kadınlar ve engellilerden ücret alınmayacak'' kararına uyulmadığını belgeleriyle ortaya koymuştuk. 

Sitemizde yayımlanan haberler sonrası, CHP MYK artan şikayetleri de gözönüne alarak, aday adaylarının üzerindeki mali yükü hafifletmeye yönelik ''örtülü'' bir karar aldı. CHP MYK,yazımızın yayımlanmasından sekiz saat sonra, il ve ilçe örgütlerine bir genelge yolladı. Genelgede, "Aday adayı olmak isteyen partililerimiz, genel merkeze de başvurabilirler''denildi. 

Bunun anlamı şu: 

Belediye başkan aday adayları, genel merkeze başvurdukları taktirde, 2500 TL daha az ödeyecekler. İlçe örgütünün"bağış" ve "eğitim'' adı altında aldığı 2500 TL'yi ''fazladan''ödemek zorunda kalmayacaklar. Gençler, kadınlar ve engelliler de aynı yöntemi izleyerek, kendilerinden "bağış'' adı altında istenen ücreti ödemeyecekler. Genelgeye göre, aday adaylarıpazartesi gününden itibaren genel merkezebaşvurabilecekler. 

Genelgede yer alan önemli bir ifade ise şu:

Yayınlanan son genelge, 2 Eylül'e kadar uzatılan aday adaylığı başvuru süresini yeniden düzenliyor. Aday adaylığı başvuru süresi, ''örtülü'' olarak Şubat 2014'e kadar uzatılıyor. Genelgede, "Özel statüsü olan aday adayları 7 Şubat'a kadar genel merkeze ya da ilçe örgütlerine başvurabilirler'' diyor. 

Bunun anlamı şu: 

CHP MYK, aslında kendisinde olmayan bir yetkiyi iki kez fiilen kullandı. Parti Meclisi'nin aldığı kararı, tüzüğe aykırı bir biçimde by-pass etti. Adaylık başvuru süreleri PM'de Temmuz ayının sonu olarak belirlenmesine rağmen, bunu 2 Eylül'e uzattı. Son genelgeyle birlikte, 2 Eylül tarihini de fiilen hükümsüz hale getirdi. ''Özel statüsü olan aday adayları'' ibaresiyle, adaylık başvuruları aslında fiilen Şubat'a kadar yapılabilecek hale geldi. 

Aksi zaten imkansızdı ve yasalara da aykırıydı. Zira; aday adaylığı başvuru tarihleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir. YSK, devlet memurlarının hangi tarihlerde istifa edeceğine ilişkin bir tarih belirlemeden, hiçbir parti başvuru için sınır koyamaz. 

CHP bu yıl aslında doğru bir karar aldı ama yanlış bir yöntem uyguladı. Bu yüzden, kendi aldıkları kararları defalarca değiştirmek zorunda kaldılar. Son genelgeyle birlikte, YSK'nın işaret edeceği tarihe kadar aday adaylığı başvurusu almak zorunda olduklarını da kabul ettiler. 

Biz CHP'nin yönteminin yaptığı hataya ilişkin birkaç radyo programında konuştuk ve yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunduk. Belli ki; bu itirazımız partinin yetkili kurulları tarafından değerlendirildi ve şimdi bu hatanın düzeltilmesi için adım atıldı. Aday adaylarının aslında Şubat ayının başına kadar başvuru yapabilecekleri de son genelgeyle birlikte netliğe kavuştu. Tabii bu arada il ve ilçe örgütlerine 4500 TL ile 10 bin TL arası para yatıran aday adaylarının ''tepki gösterme hakkı'' da doğmuş oldu. 

Neyse; onlar da "Partimiz için bağış yaptık'' deyip kendilerini teselli edebilirler...

Bir önceki yazımızda sadece aday adaylığı ücretleri üzerine yazmadık kuşkusuz. Aday adaylarının, partilerinin belediye başkanları aleyhine yaptıkları ''yaralayıcı'' konuşmaların hangi siyasi sonuçlara yol açtığına da işaret ettik. 

Yazıda ismi geçen Büyük Çekmece Belediye Başkan Aday Adayı Mehtap Tazegül, "Ben hiç bir yere kesinlikle (Çekmece sahipsiz değildir) pankartı astırmadım'' dedi. Tazegül'ün bu sözü 250 kişinin katıldığı bir toplantıda söylediğini herkes biliyor. Tazegül, ''Pankart astırmadım'' diyerek, yazıyı düzeltmemizi istiyor. Cevap hakkına saygının gereği olarak, Tazegül'ün açıklamasına da yer veriyoruz. 

Yazıda ismi geçenlerden biri de CHP'nin Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'tı. Durak yazımızın yayınlanmasının ardından, hiç kimse bunu gündeme bile getirmemişken,"Başkan olduğum günden bu yana, mal varlığımda azalma oldu'' açıklamasını yaptı. 

Oysa ki; ben o yazıda, Cevat Durak'ın mal varlığına ilişkin hiçbir şey yazmamıştım. Daha oralara gelmedik zaten... Onlar, sonranın gündemi... Yazıda, "Belediye başkanlarının mal varlıklarına ilişkin bilgi ve belge yağıyor'' demiştim. Bunları öğrenmek için çok özel bir gayrete gerek yok zaten. Çocukların bile kullandığı bir bilgisayar programına istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını yazdığınız taktirde her şeyi öğrenebiliyorsunuz. 

Cevat Durak, benim yazım üzerine yaptığı açıklamada,gereksiz bir telaşa kapılmış... "Başkan olduğumdan beri mal varlığım azaldı'' demiş. Doğrusu bu açıklama gözlerimi yaşarttı!Hizmet aşkı yüzünden, iflasa sürüklenen bir belediye başkanıymış demek ki Cevat Durak... Baksanıza, o denli hizmet aşkıyla dolu ki; mal varlığı azalmasına rağmen, bir sonraki dönem yeniden belediye başkanı olabilmek için Ankarayollarını aşındırıyor. 

Demek ki; Cevat Durak yeniden belediye başkanı olabilse, beş yıl sonra beş kuruşsuz kalacak! Böyle belediye başkanlarını görünce, ülkem adına daha bir umutlanıyorum! Beş kuruşsuz kalma pahasına, hizmet aşkıyla yanıp tutuşan belediye başkanlarını yani... 

Sayın Durak, sizin mal varlığınıza ilişkin tek bir söz dahi söylememişken bu konuyu neden açtınız doğrusu merak ettim. Sizin mal varlığınız arttı mı azaldı mı bunu herkes biliyor. İsterseniz, belediye başkanı olmadan önceki mal varlığınız ile bugünkünü internet sitenizden yayınlayın. Bakalım artma mı var azalma mı! Tabii çocuklarınızın malvarlıklarını da! Kendinizi savunma ihtiyacı hissettiğinize göre, malvarlığınızın azaldığına ilişkin sözlerinize kendiniz de inanmıyorsunuz. 

Kamuoyu şimdi sizden malvarlığınızı açıklamanızı bekliyor. Konuyu madem siz açtınız, devamını da siz getirin! 

Zaten merak etmeyin, yerel seçim öncesi tüm belediye başkanlarının malvarlıklarına ilişkin dosyalar havada uçuşacak. Biz de o zaman gerçekleri hep birlikte göreceğiz. Sanırız dürüstlüğüyle tanınan Kılıçdaroğlu da sizden malvarlıklarınıza ilişkin belgeleri isteyecektir. Şundan emin olun ki; Kılıçdaroğlu yaptırdığı çalışmalarla kimin ne malvarlığının olduğunu kimin kaçKAT ALıp kaç kat sattığını biliyor! Kimlerin lunapark alanlarını eşe dosta yağmalatığını da... Hatta ve hatta, hangi belediye başkanının akşama kadar hiçbir iş yapmayıp TAY TV izleyip at yarışı oynadığını da... Şişirilmiş anketlerle birkaç genel başkan yardımcısını ikna edebilirsiniz ama halkı ve Kılıçdaroğlu'nu ikna etmeniz bu kez zor görünüyor...

Bunların hepsini ve daha fazlasını konuşacağız... 

Nasıl olsa vaktimiz bol...

www.twitter.com/barisyarkadas

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları