Baykal: Kurultayın başına ben geçeyim! 16 Şubat 2012, 08:57

Vatan Gazetesi'nden Kıvanç El'in haberine göre: CHP'de yaklaşan tüzük kurultayı öncesi kulisler hareketlendi.
CHP'nin eski lideri Deniz Baykal, Genel Kurul'da ve Meclis kulisinde daha önce bir grup milletvekiliyle yaptığı sohbette, parti yönetimine serzenişte bulunmuştu. Baykal, partinin kötü yönetildiğini iddia etmiş ve bu durumdan kaygı duyduğunu söylemişti.

BENİM DE FİKİRLERİM VAR
Eski Genel Sekreter Önder Sav televizyonlarda yaptığı açıklamalarla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine açık tavır alırken, eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın tüzük çalışmalarını yönlendirmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Kurultaya yaklaşık iki hafta kala parti kulislerinde konuşulanlar şöyle:

Baykal, geçtiğimiz günlerde tüzük çalışmalarını yürüten isimlerden Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu'nu arayarak, "Benim de tüzük ile ilgili önerilerim var. Kemal Bey beni bir ararsa bu önerilerimi paylaşmak istiyorum. Tüzükte bazı yanlışlıklar yapılıyor" dedi. Feyzioğlu, "Benim partide bir görevim yok, tüzük çalışmalarına hukuki destek veriyorum. Kemal Bey'e böyle bir ricada bulunmam mümkün görünmüyor. Ancak önerilerinizi parti mutlaka değerlendirecektir" karşılığını verdi. Ancak Feyzioğlu bu gelişmeyi Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Atilla Emek'e aktardı. Emek de Kılıçdaroğlu ile görüşerek Baykal-Feyzioğlu görüşmesi hakkında bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, "Bütün önerileri alalım" diyerek, Deniz Baykal ile görüşmesi için Atilla Emek ile birlikte Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap'ı görevlendirdi. Emek ve Matkap'ın Baykal ile bugün görüşebileceği, görüşmenin Meclis'te veya Baykal'ın evinde yapılacağı belirtildi.

Kulislerde konuşulan bir diğer iddia ise Baykal'a yakın iki milletvekili; Yıldıray Sapan ile Metin Lütfü Baydar, geçtiğimiz günlerde Baykal ve Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz haftalarda kurultay başkanı olmasına karar verdiği Adnan Keskin'i ziyaret etti.

SEN ÇEKİL, BEN KURULTAYIN BAŞINA GEÇEYİM
Görüşmede Sapan ve Baydar, Baykal'ı, Adnan Keskin ile telefonla görüştürdü. Baykal Keskin'e, "Parti kötü yönetiliyor. Bu durumdan çıkış için kurultay önemli olabilir. Kurultay yeni kırgınlıklara yol açmamalı. Bu gidişata dur diyelim, partiyi toparlayalım" dedi. Baykal ayrıca, "Sen çekil, ben kurultayın başına geçeyim" mesajı verdi. Bu mesaja karşı Keskin ise, "Beni Kemal Bey görevlendirdi, yine o değiştirebilir" cevabını verdi.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları