Bahçeli: İstihbarat Milletine namlu çevirir mi? 15 Şubat 2012, 23:41

MHP lideri Devlet Bahçeli, MİT ile KCK arasında ilişki olduğuna dair iddiaları hatırlattı.
 Bu iddiaların açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirterek, "Kendi devletine, varlık nedeni olan milletine namlu çeviren, aleyhe çalışan bir istihbarat oluşumuna dünyanın neresinde şahit olunmuştur? Başbakan ve hükümeti bunu mutlaka izah etmeli ve açıklığa kavuşturmalıdır." dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümetin MİT Kanunu'nda yapmayı planladığı değişiklik teklifini vakit geçirmeden geri çekmesini, MİT Müsteşarı ve diğer görevlilerin savcılığa giderek ifade vermesini istedi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın "Suç işlemeden örgütün içine sızmak mümkün değil." savunmasına cevap veren Bahçeli, istihbarat teşkilatlarının, güvenlik ve beka kaygılarıyla önleyici tedbirleri alabileceğini, suç örgütlerinin içten çökertilmesi amacıyla sızma ve intikal çalışmaları yapılabileceğinin altını çizdi. "Ancak illegal oluşumlara nüfuz etmek bir şeydir, suçlarına ortak olmak ise başka bir şeydir." diyen Bahçeli, bu iki hususun birbirlerine karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Ardından sordu: "Terör örgütünün hain eylemlerine teşrifatçılık yapmak, sessiz kalmak ve hatta kolaylaştırmak istihbarat mantığının neresinde vardır ve hangi veçhesinde bulunmaktadır? Kendi devletine, varlık nedeni olan milletine namlu çeviren, aleyhe çalışan bir istihbarat oluşumuna dünyanın neresinde şahit olunmuştur? Başbakan ve hükümeti bunu mutlaka izah etmeli ve açıklığa kavuşturmalıdır."

MHP lideri Bahçeli, grup toplantısında ağırlıklı olarak MİT mensupları hakkındaki iddialar üzerinde durdu. Bahçeli, bütün MİT mensuplarının soruşturulmasını başbakanın iznine bağlayan yasal hamleyle öz ve esas olarak mevcut soruşturma sürecinin etkisizleştirilmesinin amaçlandığını vurguladı. Düzenlemenin yasalaşması halinde AK Parti'nin bağımsız yargıdan bahsedemeyeceğini savunan MHP lideri, "Bu girişimin, hukuk devleti mantığına ve anlayışına alenen bir saldırı olduğu kuşkusuzdur. Hukuku işine geldiği gibi yorumlayan, adalet terazinin sübjektif değerlendirmelerle dengesini bozan iktidar partisinin, bundan sonra inandırıcılığından ve dürüstlüğünden hiç kimse bahsedemeyecektir." dedi.

'Emniyet, MİT ve yargı' için 'devletin taşıyıcı direkleri arasında vazgeçilmeyecek üç unsur' nitelendirmesinde bulunan Bahçeli, bunlar arasındaki kavga ve kargaşanın Türkiye'yi öngörülmeyecek tehlikelerin içine sokabileceğine dikkat çekti. MİT mensupları hakkında medyada yer alan iddiaları sıraladıktan sonra Başbakan'a seslendi: "Var olan çekişmelere bir an önce son vererek, aklıselimi ve sağduyuyu hakim kılmanız milletimizin en öncelikli beklentisidir. Başbakan sıfatıyla, Türkiye'yi istikrar içinde yönetme sorumluluğu içinde olduğunuzu ve bunun sonsuz yararlar sağlayacağını görmeniz gerekmektedir. Bu nedenle MİT müsteşarını koruma altına almanıza gerek ve ihtiyaç yoktur. MİT müsteşarı ve diğer görevliler İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na giderek bir an önce ifade vermelidir. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti olduğu kabul ediliyorsa, anayasa ve kanunların herkesi bağlayacağı, hiç kimsenin yasaların üstünde ve önünde olamayacağı da akıllardan asla çıkarılmamalıdır."

Yorumlar

Ufuk :

bilinen en uzun yaşayan karga 30 yaşında ölmüştür.zeka kargadan çok haberciye lazım

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları