Ankete göre Erdoğan Atatürk'ü geçti! 12 Mart 2012, 23:17

15-29 yaş arası 10 bin 174 kişinin katıldığı araştırmaya göre, gençlerin hayranlık duydukları isimlerin başında Başbakan Erdoğan geliyor. Erdoğan araştırmaada Atatürk'ü bile geride bıraktı.
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla yapılan ”Türkiye’nin Gençlik Profili” araştırması tamamlandı. 
Araştırma ile ilgili bilgi veren SETA Başkan Yardımcısı Bekir Gür, araştırmanın ulaşılan genç sayısı itibarıyla Türkiye’nin en geniş çaplı gençlik araştırması olduğunu belirtti.

EN ÇOK TELEVİZYON İZLİYORLAR
Yurt genelinde yapılan araştırmaya katılanların yüzde 55,5’inin erkek olduğunu ifade eden Gür, gençlerin boş zamanlarını genellikle televizyon izleyerek geçirdiği sonuçlarının çıktığını belirtti.

Katılımcıların en fazla izledikleri program türünün yerli dizi olduğuna dikkati çeken Gür, bunları haber programları, spor programları ile belgesellerin izlediğini söyledi. Gür, katılımcıların en çok beğendiği dizilerin ”Kurtlar Vadisi”, ”Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, ”Kuzey ve Güney”, ”Muhteşem Yüzyıl” ve ”Adını Feriha Koydum” dizileri olduğunu belirtti.

Siyaset, sanat, eğitim ve edebiyat gibi alanlarda hayranlık duydukları birinin olup olmadığı sorusuna katılımcıların yaklaşık yarısının olumlu yanıt verdiğini ifade eden Gür, katılımcıların yanıtlarının yaş ve eğitim düzeyine göre değiştiğini de anlattı.

HİÇ KADIN YOK
Gür, şunları söyledi: ”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün değişkenlere göre ve toplamda katılımcıların en çok hayranlık duyduğu isimdir. Başbakan Erdoğan yüzde 21,6. Daha sonra Atatürk var yüzde 4,1 ile. Üçüncü olarak Devlet Bahçeli var yüzde 2,9 ile. Ondan sonra Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 2,6 ile geliyor. Listede daha sonra sırasıyla Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Türk, İbrahim Tatlıses, Murat Boz, Can Yücel geliyor. Daha önceki araştırmalarda da popüler isimler, sürekli medyada görünen isimler ön plana çıkıyor. Başbakanın medyada görünümünün fazla olması muhtemelen gençlerin zihninde yer etmesini kolaylaştırıyor. Aynı şekilde Kılıçdaroğlu’nun ve Bahçeli’nin de görünürlüğü fazla. Atatürk, kalıcılığı açısından önemli. Daha önceki araştırmalarda da Atatürk gençlerin hayran olduğu bir isim olarak ön plana çıkıyor. İlk onda en çarpıcı olan husus hiçbir kadının isminin yer almamasıdır.”

Yorumlar

Mert Yoca :

Erdoğan Atatürkü geçemez geçmesi için önce toprak kazanmalı

Kıçımla güldüm cidden :

Hangi konuda geçmiş ülkeyi satma soyma konusunda mı ?

Muharrem :

Türk askeri kamera karşısında tatlı tatlı konuşur da, karakola varınca Allah yaratmış demez....

tcvtnds :

lan bu serefsızlere ne kedı yavrusu gıbı davranıyorsunuz anlamıyorum, magaranın yerını kım bılıyor sızden baska gebertın hepsını ıcerde, haber almaya gelen dıgerlerınıde gebertın

mevlüt :

gebertin şerefzleri

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları