AKP'DE ANKET ŞOKU BAŞBAKAN BU SONUCU BEKLEMİYORDU! 12 Mart 2013, 00:24

AK Parti’nin yaptırdığı ankette şok ! İki ayrı anketten şaşırtan sonuçlar...
 AK Parti'nin bu dönem anayasa ile birlikte geçirmekte kararlı olduğu başkanlık sistemi halka soruldu. Yapılan ankete göre halkın %52'sinin başkanlık sistemini istemediği ve mevcut parlamenter sistemin devam etmesinden yana olduğu belirtildi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre; AK Parti, yeni Anayasa çalışmaları kapsamında halkın eğilimlerini ölçmek için özel bir anket yaptırdı. Varyans Araştırma Şirketi'ne yaptırılan anket, çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Anayasa'nın değiştirilmesi konusunda büyük bir kararlılık (%78) ortaya çıkarken, başkanlık-yarı başkanlık konusunda halkın sisteme destek vermediği görülüyor.

Araştırma, Türkiye genelinde 25 ilde, 5 bin 68 kişiyle yüz yüze yapıldı. 'Türkiye Kamuoyunun Anayasa Yapım Sürecine Bakışı' başlığı altında rapor haline getirilen araştırma, parti yöneticilerine sunuldu.

PARLAMENTER SİSTEM BİRİNCİ

Türkiye'de sistem değişikliği konusunda yöneltilen soruda parlamenter sistemi destekleyenlerin oranı birinci çıktı. Türkiye'nin hangi sistemle yönetilmesi gerektiği sorusuna verilen cevaplar şöyle oluştu: Parlamenter sistem %29.2, başkanlık sistemi %27.6, şu anda uygulanan sistem %27.3, yarı başkanlık sitemi %11.4 ve cumhurbaşkanının partili olduğu sistem %4.4...

BDP'LİLER DE İSTEMİYOR

Başkanlık sistemi tartışmasında AK Parti'nin kendi seçmen tabanının yarıdan fazlasının da destek vermediği görülüyor. Başkanlık/ yarı başkanlığa, AK Parti'ye oy vereceğini söyleyen seçmenin %48.3'ü destek verirken, destek vermeyenlerin oranı %51.7 olarak çıkıyor. Parlamenter siteme en çarpıcı destek BDP tabanından geldi. BDP'lilerin %43.3'ü bu sitemi istiyor.

ORC’NİN ANKETİ KIZDIRACAK

Objective Research Center’in (ORC) “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması” tamamlandı. 35 il merkezinde farklı sosyo-ekonomik ve sosyodemografik gruba mensup kişilerden, yaş cinsiyet ve eğitim kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş 5 bin 160 kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma Türkiye’nin en önemli meselesinin “Kürt sorunu” olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların %17.5’lik kesimi “Size göre Türkiye’nin en önemli problemi nedir?” sorusuna “terör sorunu” yanıtı verirken, %16.1’lik kesim ise işsizliği Türkiye’nin en büyük sorunu olarak gördüğünü kaydetti. Araştırmaya katılan vatandaşların %14.5’i “ekonomik sıkıntıları”, %8.3’ü de “kötü yönetimi” en büyük sıkıntı olarak gördüklerini belirtti.

BUGÜN YEREL SEÇİM OLSA…

Araştırma yerel seçim olsa hangi partinin ne kadar oy alacağını da araştırdı. Buna göre bugün yerel seçim olsa AKP %44.9 ile birinci parti olacak. AK Parti’yi %30.8’ile CHP, %14.3 ile MHP ve %5.7 ile BDP izleyecek. Yerel seçimlerde diğer siyasi partilerin oranı ise %4.3’te kalacak.

“HÜKÜMET TERÖRLE MÜCADELEDE BAŞARISIZ”

Araştırma, hükümetin halkın gözünde “terörle mücadele” konusunda genel olarak başarısız olduğunu da ortaya koydu. “Hükümeti terörle mücadele konusunda genel olarak başarılı buluyor musunuz?” sorusuna vatandaşların %42.7’si “evet”, %46.4’ü ise “hayır” karşılığını verirken %10.9’luk kesim ise bu soru karşısında fikir belirtmedi.

HÜKÜMETE GÜVEN AZ

Vatandaşların sadece %45.9’u hükümete güven duyduğunu belirtirken, sivil toplum kuruluşlarını güvenli kurumlar arasında görenlerin oranı ise %44 olarak gerçekleşti. Listenin son üç sırasında 37.4 ile mahkemeler, %35.8 ile Diyanet ve %29.3 ile de YÖK yer aldı.

Sözcü

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları