Felçli hastalar için umut ışığı! 07 Şubat 2012, 22:58

Kısa süre önce sanatçı İbrahim Tatlıses’in yeniden yürümesini sağlayan yürüyüş robotu Lokomat, yürüme fonksiyonunu kaybeden tekerlekli sandalyeye muhtaç felçli hastalar için umut ışığı oldu.
 İzmit’te bulunan özel bir Fizik ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde tanıtımı yapılan felçli yürüyüş robotundan kamuda ve özel hastanelerde toplam 10 tane bulunuyor. 800 bin lira civarındaki Lokomat ile tedaviyi Sosyal Güvenlik Kurumu, ödeme kapsamına dâhil etti.

Öncelerde seansı 150 lira civarında olan Lokomatı, SGK ödeme kapsamına dahil etti. Üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinden alınacak sağlık rapor ile SGK’lılar bu tedaviden faydalanabilecek. Lokomat adlı “yürüyüş robotu” fizik tedavi sırasında yürüme yeteneğini kaybetmiş hastaları kısa sürede yürütmeyi başarıp hayata döndürüyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Ertunga Güney, İbrahim Tatlıses’in de bacaklarına takılarak yürüme kabiliyetini tekrar kazanmasını sağlayan Lokomat hakkında açıklama yaptı.

ÖZELLİKLE BEYİN FELCİ GEÇİRENLER
Doktor Ertunga Güney, son teknoloji robotun yürüme fonksiyonu bozulmuş bütün hastalarda rahatlıkla kullanılabildiğini söyledi. Özellikle beyin felci geçiren hasta grubunun en çok yarar görenlerin başında geldiğini vurgulayan Güney, başta trafik kazası olmak üzere, omurilik hasarına yol açan hastalıklar geçirenler ve spastik çocukların da Lokomat’tan fayda görecek hastaların arasında geldiğini ifade etti.

OLUMLU SONUÇLAR ALINIYOR
SKG kapsamına alınmasıyla birlikte felçli hastaların bu tedavi yönteminde yararlanabilecekler. Çeşitli nedenlere bağlı felçli hastaların rehabilitasyon programlarına robotik yöntemle tedavi uygulanıyor. Felçli hastalar yürüyüş robotu bandından belli bir zaman zarfında tedaviye tabi tutularak olumlu sonuçlar alınıyor. Türkiye’de trafik kazaları ve iş kazalarına bağlı beyin ve omurilik hasarlarıyla birlikte inme adı verilen rahatsızlık sonucu yarım vücut felci olan çok sayıdaki hastalar bu uygulamalardan sonra bu olanaktan yararlanabilecek. Ayrıca bu uygulamayla spastik felçli çocukların tedavisinde ve MS gibi bazı nörolojik rahatsızlıklarda ortaya çıkan hareket zorluklarında robotik rehabilitasyonla iyi sonuçlar alınmıştı.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları