Dünya nüfusunun kaçta kaçı sigara kullanıyor? 11 Şubat 2012, 21:39

Dünyada 15 yaş üstü 1,2 milyar kişi sigara kullanıyor, 2025 yılında ise sigara kullanan kişi sayısının 1,6 milyara ulaşması bekleniyor.
 ANKARA - Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, 9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sigara kullanımı ve sigara bağımlılığının önlenebilir bir sorun olduğunu ifade etti.
Sigaranın, sadece içenleri ilgilendiren bireysel bir sorun olmaktan çıktığını ve Sağlık Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına dek birçok kişi ve kurumu kapsayan ciddi bir psikososyal sorun haline geldiğini bildiren Göktaş, çıkartılan yasalar ve sigara paketlerinin üzerine konulan resimlerin bile halkın bilgilenmesinde çok büyük etken olmadığını söyledi.

Göktaş, ''Sigara şu anda dünyada 15 yaş üstü 1,2 milyar insan tarafından kullanılmaktadır. 2025 yılında sigara kullanan kişi sayısının 1,6 milyara ulaşması ve bunun yüzde 85'inin de düşük-orta gelir düzeyine sahip ülkelerde olması beklenmektedir. Sadece Sağlık Bakanlığının getirdiği yasaklar kapsamında değil, toplumdaki tüm katmanların bu uğurda mücadele etmesi ile sağlıklı yaşamı elde edeceğiz. Bu yüzden tüm tüketicilerimizi ve çevreye duyarlı insanlarımızı 9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü dolayısıyla daha dikkatli olmaya ve sigara içenleri sigarayı bırakmaya davet ediyoruz'' dedi.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları