Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a çete kurma yetkisi verildi! 12 Şubat 2012, 14:51

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT Kanununda değişiklik öngören teklifin devleti çeteleştirdiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Bu kanun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a devlet içinde özel çete kurma yetkisi veren kanundur” dedi.
 Kemal KılıçdaroğluİTÜ Evi’nde verdiği konferansta AKPIsparta Milletvekili Recep Özel tarafından hazırlanan MİTKanununda değişiklik öngören teklifi eleştirdi. “Bu kanun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a devlet içinde özel çete kurma yetkisi veren kanundur” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu kanun teklifini yapmak nedir biliyor musunuz; yapıp kabul edip yasalaştırmak bütün devleti ve sistemi illegal hale getirmek demektir. Git şunu vur, şunu öldür meraklanma ben izin vermediğim sürece kimse seni yargılayamaz”şeklinde konuştu.

‘Erdoğan en büyük hatasını yapmak üzere’

Başbakan Erdoğan’ın hayatının en büyük hatasını yapmak üzere olduğunu belirten CHP Genel Başkanı, “CHP olarak açıkça söylüyoruz, özel yetkili mahkemeleri gelin kaldıralım. Bu rezalete Türkiye’de son verelim. Hukukun üstünlüğüne inanalım, yargıçlara güvenelim, yargıçlar siyasi otoritenin emrinde olmasın. Yargıçlar bağımsız olsunlar, vicdanlarının sesini duyarak karar versinler. Onların verdiği karar halkın vicdanında kabul görsün. Herkesin bağımsız yargılanma hakkına saygılıyız. Bizi isimler ve unvanlar ilgilendirmiyor. Kim olursa olsun. Genelkurmay Başkanı da olur, MİT Müsteşarı da olur, Yargıtay Başkanı da olur, Danıştay Başkanı da olur, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı da olur. Hukukun üstünlüğü içerisinde hiç kimse yargılanmaktan korkmamalı, özgüveni olmalı insanların. Ben bağımsız yargının önüne çıktığım zaman hakkımı ben oradan alırım diyebilmeli” dedi.

‘Hukuku katletmek’

Kılıçdaroğlu, partisinin hukuktan yana olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:  “Bağımsız yargıdan yanayız ama kendi özel temsilcini savcıya sorgulatmamak adına yazdırdığın, yaptırdığın kanun teklifini de biz kabul etmiyoruz. Bunun da yeryüzünde bir örneği yoktur. Kimse kusura bakmasın, adam görevlendireceksin, gidecek işlerin içine girecek, savcı onu sorgulamaya başlayınca onun savcının elinden nasıl kurtarırım diye özel yasa çıkaracaksın, bunun adı hukuku katletmektir. Kanun teklifinin kişiye özel kanun olmasının çok ötesine devlet açısından korkunç bir şeydir bu. Böyle bir anlayış olabilir mi?”

‘Bu rezalet dünya hukuk tarihine girecek’

Kanun teklifini okuyan CHP Genel Başkanı, “Bu ne demektir bu kanun Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a devlet içinde özel çete kurma yetkisi veren kanundur. Böyle bir rezalet dünya hukuk tarihine girecektir. Bu yasa çıktığı zaman bunun hesabını kimse veremez. Hukuk adına veremez. Bu yasaya evet diye el kaldıranlar kendi çocuklarına hesabını veremezler. Sen nasıl hukuku katlettin diye soracaklardır”dedi.

‘Bu kanun sistemi illegal hale getirmek’

Son 40 günde yaşanılan en tehlikeli, en trajik olayın bu olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Bu kanun teklifine evet diyecekler tarih önünde sorumluluktan kaçınamazlar. Bu kanun teklifini yapmak nedir biliyor musunuz, yapıp kabul edip yasalaştırmak bütün devleti ve sistemi illegal hale getirmek demektir. Git şunu vur, şunu öldür meraklanma ben izin vermediğim sürece kimse seni yargılayamaz. Devleti çeteleştirmektir” dedi.

‘Her türlü desteği vereceğiz’

CHP olarak hukukun üstünlüğü için her türlü desteği vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, herkesin güvencesinin Başbakan değil hukuk olması gerektiğini belirtti.

Sendikalara seslendi

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “İşçi sendikalarına sesleniyorum, memur sendikalarına sesleniyorum, sivil toplum örgütlerine sesleniyorum devletin illegal olmasını istiyorsanız buna destek verin, hayır devlet hukukun üstünlüğü içinde görev yapar yasa dışı işlemlere devlet izin vermez diyorsanız CHP’nin söylediklerinin yarısını söyleyin. Tamamını söylemekten belki korkarsınız ama yarısını söyleyin. Herkesi göreve davet etmek bizim boynumuzun borcudur.”

'O namlunun kime döneceği belli olmaz'

Başbakan’ın bir türlü anlayamadığı bir konu olduğunu ifade eden CHP Genel Başkanı, “Devletin kurumlarını tetikçiliğe alıştırırsan tetikçi olarak kullanırsan bir gün o namluların kime döneceği belli olmaz. Yapılan o” dedi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Herkese her kişiye hatta biri birilerine dönerler bu namlular bir gün. Yargısıyla güvenlik kurumlarıyla illegalite batağına saplanmış gayrı meşru hale getirilmiş bir devleti sonsuza kadar ayakta tutamazsınız. Devlet dediğiniz meşru alanda mücadele eder. Devlet dediğiniz kurum hukukun üstünlüğüne inanmış bir kurumdur. Onu illegaliteye ittiğiniz andan itibaren devleti gayrı meşru konuma getirirsiniz, yaptıkları budur. Devleti gayrı meşru konuta getirmek istiyorlar.Hem en basit bir krizi yönetemeyeceksiniz hem de devleti gayrı meşru bir konuma iteceksiniz bunlar doğru değil.”

(SRE)

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları