Cemaat devleti ele geçirmiş buna kargalar güler! 21 Şubat 2012, 00:59

Cemaatle hükümet arasında çatışma olduğu iddialarını yorumlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış bunlar kargaları güldürür" dedi.
 Çelik, Başbakan Erdoğan'ın bu hafta İstanbul'da olacağını açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, gündemdeki gelişmeleri NTV yayınında değerlendirdi.

Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtlayan Çelik, MİT Yasası'yla ilgili eleştiriler için şunları söyledi:

"Başbakan'a padişahlık yetkisi verildi demek banal. Münhasıran yetki Başbakan'a verilmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu yanlış bir algıdır. Başbakan'daki yetkiyi tanımlamak padişah yetkisi mi vermek? Bu nasıl bir şeydir. MİT'te yanlış olmaz diye bir şey yok. Hrant Dink olayında iki kişinin adı geçti. Başbakan soruşturma izni verdi ve iki MİT mensubu yargılanıyor. Savcı bunlarla ilgili olarak Başbakan'dan izin istemiş olsaydı, yetki aşımına gitmeseydi bir problem olmayacaktı. Yerindelik denetimi yapamazsınız. CHP Anayasa Mahkemesi'ne gidecektir. Giderse gitsin, CHP'nin ihtisas alanı bu."

Cemaatle hükümet arasında çatışma olduğu iddialarını yorumlayan Çelik, "İnsan kendisine ait olan bir şeyi ele geçirir mi? Oraya sızmış, buraya sızmış bu nem mi? Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış bunlar kargaları güldürür" dedi.

YASAYI KULUÇKAYA OTURTMASI GEREKMİYOR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün MİT Yasası'nı aynı gün onaylamasıyla ilgili konuşan Çelik, "Cumhurbaşkanı hemen onayladı dendi. Ahmet Necdet Sezer, engelleme çabasının devamı olarak 15 gün bekletiyordu. Bu süre bütün kanunlar için kuluçka süresi değildir. Zaman kaybettirmenin kimseye faydası yoktur. Detaylı bir kanun gelir. Cumhurbaşkanı bunu uzun boylu inceleyebilir. Bir maddelik meselede 15 gün kuluçkaya oturtması gerekmiyor" diye konuştu.

DİNK CİNAYETİNDE HATALAR OLDU

Çelik, DDK'nın Hrant Dink raporuna da değindi. Çelik şunları kaydetti: "Trabzon'dan başlayan serüvende birçok hatanın, kusurun olduğunu biliyoruz. DDK tarafından tespit edilmesi hukukun tecellisi için önemli bir adımdır. Bunun temyiz aşaması görülüyor. Bu tespitler ilgili makamlara iletildiği zaman bunlar yeniden incelenir."

ERDOĞAN BU HAFTA İSTANBUL'DA

Hüseyin Çelik, Erdoğan'ın rahatsızlığıyla ilgili olarak "Başbakan'ın sağlık durumu gayet iyi. Çalışmaya devam ediyor. Bir saat önce telefonla görüştüm. Bu hafta İstanbul'da olacak ama faaliyet gösterecek. Önümüzdeki haftadan itibaren Ankara'da olacak. Mesaisine İstanbul'dan devam edecek" dedi.

AÇLIK GREVİ SON ÇAREDİR

BDP'li vekillerin açlık greviyle ilgili değerlendirme yapan Çelik, "Açlık grevi en son başvurulması gereken çaredir. BDP'lilerin ne yapması gerektiğine biz karar vermiyoruz. Bu ülkede birçok sıkıntılar atlatıldı. Biz çok daha iyi yerdeyiz. Geminin dibi su alırsa bundan herkes zarar görür. Gazetelerde bir haber var. Leyla Yalçınkaya HES'leri protesto etmiş, 9 yıl hapsi isteniyor. Bir hakaretten, kasten yaralama ve görevi engellemek için direnmeden dava açılmış. Çocuk olarak yargılanacak. Demokratik hak eylem yapmaktır. Barışçı eylemi kimse engellemez. Şiddet işin içine girince şekli değişir" dedi. 

Yorumlar

eyüp :

bunu haber diye çıkartıp gönderenlerin akıllarına şasıyorum artık ya ne kadar basit ve ucuz bir tarz bu

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları