YAZARA BAK! AKLI BAŞINDA OLAN HER İNSAN GİBİ ATEİSTMİŞ! 15 Ekim 2012, 23:16

Yazar Sevan Nişanyan, CNN Türk'te Aykırı Sorular programında Enver Aysever'in konuğu oldu.
Yazar Sevan Nişanyan, CNN Türk'te Aykırı Sorular programında Enver Aysever'in konuğu oldu.

Nişanyan, "Bundan yüzlerce yıl önce Allah'la kontak kurduğunu iddia edip bundan siyasi, mali ve cinsel menfaat temin etmiş bir Arap lideriyle dalga geçmek nefret suçu değildir. 'İfade özgürlüğü' denilen şeyin, adeta anaokulu seviyesindeki bir test örneğidir" sözleri üzerine adeta linç kampanyasına maruz kalmıştı.

'BEN BU TOPRAKLARA YILLARIMI VERDİM'

Nişanyan, "Bu toprakların değerlerine saygısızlık ediyor" eleştirilerini şöyle yanıtladı: "Bu topraklarda üretilmiş gerçek değerlere saygılı olduğumu düşünüyorum. Ben Anadolu'da bir köyde yaşıyorum. Bu köyü aslına yakın şekilde yeniden ihya etmek için yıllarımı verdim."

'İKİ CANAVAR: KEMALİZM VE İSLAMİZM'

Nişanyan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak bu topraklarda en büyük eksik olan, vicdan ve akıl özgürlüğü konusunda iki canavarla karşı karşıya olduğumuz düşünüyorum. Birisi Kemalizm diğeri İslamizm'dir. Bu ikisine karşı mücadele etmenin bu topraklara hizmet etmenin önemli bir yöntemi olduğunu düşünüyorum."

'AVRUPA'DA İNSANLAR ATEİZME ALIŞIKTIR'

Nişanyan, ateizmle ilgili şunları kaydetti: "Rönesansı yaşamış ülkelerde insanlar ateizme alışıktır, ateizm son derece saygı gören bir bakış açısıdır. Bilime, sanata ve felsefeye katkısı olmuş insanların ezici çoğunluğu ateisttir. Türkiye'de açıkça ateizmin ifade edilmesi korkulan bir şeydir."

Enver Aysever ve Sevan Nişanyan'ın arasındaki ateizm diyaloğu geceye damgasını vurdu.

Enver Aysever: Siz ateistsiniz değil mi?

Sevan Nişanyan: Doğal olarak, aklı başında olan herkes gibi.

Enver Aysever: Sizin ifadelerinizin cesaret değil hesapsızlık olduğunu düşünüyorum.

Sevan Nişanyan: Onlardan korkan onlar gibi olsun.

Enver Aysever: Onlar kim?

Sevan Nişanyan:
Öldürmeyi, katletmeyi, kan akıtmayı, cinsel ilişkide bulunmayı bir tehdit olarak ileri süren bir kalabalık var, kuru bir kalabalık.

NİŞANYAN DAHA ÖNCEDEN DE EŞİNİN ÜZERİNE
DIŞKI DÖKMÜŞ VE HABERLERE KONU OLMUŞTU!Yorum Gönder

Etiket Sonuçları