...Ve şimdi de biz haber olduk 20 Şubat 2012, 10:44

Ömrünü binlarce habere imza atarak geçirmiş Duayen Gazeteci, televizyoncu Cemal Bilge Yerel Basın Birliğince organize edilen Afyon termal tesislerindeki kısa bir tatil programımızda şahit olduğu kısa bir diyaloktan yola çıkarak bizi TÜRKHABERLER'de ki stunlarına taşıdı!
İşte Üstad Bilge'nin o yazısı...

 www.turkhaberler.net -Cemal BİLGE
 Her mesleğin kendine özgü duayenleri vardır. Bunlardan biri de Lütfü Bulut'tur.

Bulut bir çok yerel gazeteyi kuran ve onları başarıdan başarıya taşıyan isimdir. Daha açık bir dille ifade etmek gerekirse, yereldeki haberleri önce ulusala oradan da dünyaya taşıyan önemli bir gazetecidir

Bulut'la aynı seyahatte karşılaştık. Güler yüzlü harika bir genç. Meslekle ilgili o kadar engin deneyimlere sahip ki, onu dinledikten sonra anlıyoruz neden yerel basında bir marka olduğu gerçeğini

Aynı otobüsteyiz Bulut'la. Lafın bir yerinde önde oturan bir hanımı işaret ediyor ve şöyle diyor "Şu ileride elinde fotoğraf makinesi olan kız var ya? O benim öğrencimdir"

"Olabilir" manasında bakıyoruz yüzüne. Ama hiçte sıradan bir öykü değilmiş o kızın hikayesi. "Filiz benim gazetelerimin birinde çaycı olarak çalışıyordu. Ben onda yeteneği görünce eline makineyi verdim ve sokaklarda haber peşinde koşturdum. Mesleği bir güzel öğrendi. Şimdi ise bir gazete patroniçesi oldu"

Şaşırıyoruz. Filiz'i çağırıyoruz. Gülen yüzüyle geliyor yanımıza. Ve biz sormadan şöyle giriyor söze"Ben Lütfü Hocam'ın çaycısıydım. Beni gazeteci yapan ve bugünlerimi bana gümüş tepside sunan O'dur. Ben ona çok şey borçluyum" diyor

Anlata anlata bitiremiyor hocasını. Filiz'in duyguları sel oldu adeta. Susturmakta zorlanıyoruz. Ustasını o kadar güzel cümlelerle anlatıyor ki, bir an için onun geçmişte sıradan bir çaycı olduğuna inanmak gelmiyor içimizden. 

Filiz şimdi bir gazetenin sahibi. Yani o bir patroniçe. Ustasıyla aynı otobüste seyahat ediyor. 

En güzeli o ki: Ustası Lütfü Bulut'un değerini biliyor. Güzel kız bir çoğunun yaptığı gibi nankörlük edeceği yerde kendisini yetiştiren ustasını anlatırken ne yere ne de göğe sığdıramıyor.
http://www.turkhaberler.net/medya/cayciliktan-gazete-patronluguna.htm
Anahtar Kelimeler
şimdi haber olduk

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları